Тази страница е част от безплатната зона на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

Направете всичко по ЗБУТ по-лесно

Въпросник на ИТ „Дейности при аварии“

Въпросници на Инспекция по труда ПАБ и първа помощ
ЗАПАЗИ ЗА ПО-КЪСНО (3)
Please login to bookmark Close

Във въпросника „Дейности при аварии“ са обхванати изисквания свързани с:

  • разработване и проиграване на авариен план
  • запознаване на работещите с аварийния план
  • поддържане на аварийните изходи
  • обозначаване на аварийните изходи и пътищата за евакуация
  • поддържане на свободен достъп до аварийните изходи
  • наличие на аварийно осветление
  • обучение и инструктаж на работещите
Въпрос
1🔴 Предприятието има ли разработен авариен план?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 248. (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2013 г.) (1) Юридическите лица и еднолични търговци, собственици и ползватели, осъществяващи дейност в обекти, представляващи строежи първа, втора и трета категория по чл. 137 от Закона за устройство на територията, която представлява опасност за възникване на бедствия, разработват авариен план на обекта в съответствие с чл. 35 от Закона за защита при бедствия.

ℹ Указания: Не за всички фирми се изисква авариен план. Вижте какви изисквания за аварийни планове има и какво е тяхното съдържание.

✅ Ресурс:  Примерни планове по Закона за защита при бедствия

2🔴 Запознати ли са работещите с аварийния план?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 248. (2) Лицата по ал. 1:
2. запознават работещите с аварийния план и задълженията им, произтичащи от него;

ℹ Указания: Няма изрични изисквания за начина за запознаване. Това може да бъде включено в програмата за начален инструктаж (по отношение на целия обект) и в програмата за инструктаж на работното място (за действията, свързани с конкретното работно място).

3🔴 Провеждат ли се ежегодни тренировки по изпълнение на аварийния план?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 248. (2) Лицата по ал. 1:
3. организират провеждането на тренировки по изпълнение на аварийния план най-малко веднъж годишно.

✅ Ресурс: Примерен протокол за проиграване на авариен план

4🔴 Поддържат ли се свободни и чисти аварийните пътища и изходи?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 61. Аварийните пътища и изходи се поддържат винаги в изправност, свободни и чисти с оглед осигуряване на възможно най-бързото извеждане на хората в безопасна зона.

ℹ Указания: Евакуационен път е път, водещ от която и да е точка на строежа до краен евакуационен изходи и включват следните елементи: пътища (проходи) в помещението, евакуационни изходи, коридори (фоайета) и евакуационни стълбища (стълбищни рамена, площадки и изходи).

Евакуационните пътища и изходи се проектират и изпълняват при спазване на минималните технически изисквания за тяхното оразмеряване, разполагане и оборудване със защитни устройства, определени в глава седма на Наредба № Iз-1971 от 29 октомври 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар.

5🔴 Лесно ли се отварят вратите по аварийните пътища?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 64. (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 88 от 2004 г., в сила от 05.11.2004 г.) (1) Вратите по аварийните пътища трябва да се затварят така, че да могат лесно и незабавно да се отварят от всяко лице, на което му се налага да ги използва в случай на авария.

Чл. 34. (1) Наредба № Iз-1971 от 29 октомври 2009 г.

По време на експлоатация не се разрешава:
2. заключване (блокиране в затворено положение) на вратите по пътищата за евакуация от обекти в работно време и в извънработно време, когато в тях пребивават хора, с изключение на затвори, психиатрични заведения и др. под.;

6🔴 Вратите на аварийните изходи отварят ли се в посока отвътре навън?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 64. (2) Вратите на аварийните изходи, които извеждат извън сградата или предприятието, да се отварят от вътре на вън безпрепятствено – без ключ или други блокировки.

7Има ли плъзгащи се и въртящи се врати по аварийните пътища?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 65. Не се разрешава използването на плъзгащи и въртящи се врати за аварийни изходи и по аварийните пътища.

ℹ Съгласно чл. 109 от Наредба № Iз-1971 от 29 октомври 2009 г. „по продължение на пътищата за евакуация не се допуска наличието на плъзгащи и въртящи се врати. Летящите врати, намиращи се по продължение на пътищата за евакуация, трябва да имат приспособления, с които се предотвратява превъртането на вратите.“

8🔴 Означени ли са вратите по аварийните пътища и аварийните изходи със знаци за безопасност?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 64. (3) Вратите по аварийните пътища и аварийните изходи се означават с установените знаци за безопасност.

Указания: Знаците за авариен изход или първа помощ имат правоъгълна или квадратна форма, бяла пиктограма на зелен фон; зелената част трябва да покрива най-малко 50 % от повърхността на знака. Видовете знаци ще намерите в приложение 2 , буква г) на Наредба № РД-07/8 от 20 декември 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа

9🔴 Сигнализирани ли са аварийните пътища и аварийните изходи?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 66. Аварийните пътища и изходи се сигнализират трайно с установените знаци.

ℹ Указания: В строежи от всички класове на функционална пожарна опасност (с изключение на Ф1.3 и Ф1.4) евакуационните пътища и изходи, както и местата без директна видимост към евакуационните изходи се обозначават при спазване изискванията на Наредба № РД-07/8 от 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.
За следните видове обекти размерите на знаците се определят в зависимост от зрителното разстояние съгласно изискванията на БДС EN 1838 „Приложно осветление. Аварийно и евакуационно осветление“:
1. в сгради от всички класове на функционална пожарна опасност (с изключение на Ф1.3 и Ф1.4), при които броят на хората в най-населения етаж е повече от 50.
2. евакуационни стълбища на сгради от всички класове на функционална пожарна опасност (с изключение на Ф1.4) независимо от броя на пребиваващите;

10🔴 Съхраняват ли се материали по транспортните маршрути към аварийните пътища?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 67. Транспортните маршрути и врати, които осигуряват достъп до аварийните пътища и изходи, трябва да са свободни от препятствия и да могат да се използват без затруднения по всяко време.

Чл. 34. (1) Наредба № Iз-1971 от 29 октомври 2009 г.

ℹ По време на експлоатация не се разрешава:
3. поставяне на материали и оборудване, както и изграждане на други препятствия в коридорите, пожарозащитните преддверия, стълбищата, рампите и по другите пътища за евакуация в обектите, с които се намалява широчината на евакуационните пътища под нормативно изискващата се или се създават предпоставки за затрудняване на безопасната евакуация;
4. поставяне на горими материали по пътищата за евакуация.

11🔴 Аварийните пътища и изходи осигурени ли са с аварийно осветление?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 68. Аварийните пътища и изходи, когато е необходимо, се осигуряват и с аварийно осветление с подходящ интензитет.

ℹ Указания: За осигуряване на осветеност на участъците от пътя по време на евакуация се проектира аварийно евакуационно осветление:

  1. в сгради от всички класове на функционална пожарна опасност (с изключение на Ф1.3 и Ф1.4), при които броят на хората в най-населения етаж е повече от 50;
  2. във вътрешни евакуационни стълбища на сгради от всички класове на функционална пожарна опасност (с изключение на Ф1.4) независимо от броя на пребиваващите;
  3. в частта от евакуационните стълбища, обслужваща подземни етажи на строежи от всички класове на функционална пожарна опасност (с изключение на Ф1.4), когато не е осигурено остъкление във външните стени на евакуационното стълбище на всеки подземен етаж с площ, по-голяма от 5 % от застроената площ на стълбищната клетка – независимо от броя на пребиваващите.
12🔴 Инструктирани ли са всички работници за плановете за действие при пожар или авария и начините за безопасна евакуация при възникване на извънредна ситуация?

Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на ЗБУТ
Чл. 12. (1) Начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа, както и на лицата по чл. 11, ал. 1, т. 1 – 5 …
(2) Инструктажът по ал. 1 се провежда в деня на постъпване на работа по утвърдена от работодателя програма, в която се включват:
1. въпроси от общ характер:
и) запознаване с плановете за действие при пожар или авария;
й) начините за безопасна евакуация на работниците, служителите и временно пребиваващи в обекта при възникване на извънредна ситуация;

✅ Ресурс: Примерна програма за начален инструктаж.

13🔴 Провеждана ли е тренировка по изпълнението на аварийния план през последната една година?

ℹ Коментар: Въпросът е контролен към Въпрос № 7

Провеждат ли се ежегодни тренировки по изпълнение на аварийния план?

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 248. (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2013 г.) (1) Юридическите лица и еднолични търговци, собственици и ползватели, осъществяващи дейност в обекти, представляващи строежи първа, втора и трета категория по чл. 137 от Закона за устройство на територията, която представлява опасност за възникване на бедствия, разработват авариен план на обекта в съответствие с чл. 35 от Закона за защита при бедствия.
(2) Лицата по ал. 1:
3. организират провеждането на тренировки по изпълнение на аварийния план най-малко веднъж годишно.

 

Вижте още:

👉🏻 Спестете време и усилия с готови ЗБУТ ресурси!

Получете незабавен достъп до пълен набор от ресурси за здравословни и безопасни условия на труд:
✅ Готови образци на фирмени документи
✅ Подробни ръководства с ясни указания за прилагане на ЗБУТ изискванията
✅ Презентации, чеклисти и практически насоки
✅ Готови инструкции за безопасна работа
✅ Актуална нормативна база по ЗБУТ
✅ Безплатни обучения по ЗБУТ
💡 Абонаментът Ви спестява време и Ви помага да изпълнявате задълженията си по ЗБУТ с увереност.
Над 900 ни се довериха
➡️ Разгледайте абонаментните планове и осигурете пълен достъп до всички ресурси!

Вашият коментар