Тази страница е част от безплатната зона на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

Направете всичко по ЗБУТ по-лесно

Въпросник на ИТ „Шум“

Въпросници на Инспекция по труда Шум и вибрации
ЗАПАЗИ ЗА ПО-КЪСНО (3)
Please login to bookmark Close

Този въпросник е изготвен по проект на Инспекция по труда за самоконтрол по спазване на нормативните изисквания при експозиция на шум.

Обръщаме внимание, че той не съдържа всички нормативни изисквания и това може да се окаже много важно при разследване на професионално заболяване.

Всички изисквания сме разгледали в нашето Ръководство за изпълнение на задълженията на работодателя при експозиция на шум.

1❓Извършена ли е оценка на риска на работните места, на които работещите са изложени на шум?
Нормативно основание: Чл. 6, ал.1 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на шум

Рискът за здравето и безопасността на работещите се оценява съгласно Наредба № 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска

ℹ В оценката на риска трябва да бъдат идентифицирани местата, където е възможно да има риск от експозиция на шум, както и лицата, които могат да бъдат засегнати. За целите на оценката на риска трябва да има извършени измервания.
2❓Извършени ли са измервания на нивата на шума на работните места и при използване на работното оборудване?
Нормативно основание: Чл. 1, ал.1 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Измерванията на шума се извършват по реда на чл. 217 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.

ℹ В чл. 217 от Наредба 7/1999 г. е казано, че измерванията са част от документацията на оценката на риска. Те могат да бъдат извършени от акредитиран орган за контрол или от звено на работодателя.
3❓При оценяването на риска за безопасността и здравето на работещите използвана ли е предоставената информация от производителя на работното оборудване?
Нормативно основание: Чл. 6, ал.2, т. 6 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

При оценяването на риска се отделя специално внимание на:
6. информацията за емисията на шум, предоставена от производителите на работното оборудване, в съответствие с изискванията на Закона за техническите изисквания към продуктите и подзаконовите нормативни актове към него;

Всички закупени машини и съоръжения трябва да имат съпроводителна документация на български език и в нея да има информацията за емисиите на шум на работното оборудване. Задължителното съдържание на инструкцията за екпслоатация от производителя е в чл. 115 на Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините
4❓Предприети ли са мерки за намаляване на риска от експозиция на шум в работната среда?
Нормативно основание: Чл. 7, ал.1 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работодателят е длъжен да отстрани или да сведе до минимум рисковете, произтичащи от експозиция на шум при източника, като вземе предвид техническия прогрес и наличието на мерки за контролиране на риска при източника.

ℹ В наредбата има изброени множество мерки. Следващите въпроси са свързани с тях.
5❓Обозначени ли са със знаци за безопасност работните места с наднормени нива на шум?
Нормативно основание: Чл. 7, ал. 4 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работните места, оценката на риска на които показва, че работещите са или могат да бъдат експонирани на шум, превишаващ горната стойност на експозиция за предприемане на действие, се обозначават с подходящи знаци. Границите на тези места се определят и достъпът до тях се ограничава, когато това е технически възможно и рискът за експозиция е оправдан.

ℹ В нашата нормативна база няма специални знаци, предназначени да предупреждават за високи нива на шум. Възможен вариант е поставянето на знак за задължително използване на средства за защита на слуха, както и маркировка на пода.

Често се поставят знаци на входната врата на производството (цех, участък) и на работните места до/или по машините, където има наднормени нива на шум – равни на или над 85 dB (A).

6❓Осигурени ли са на работещите антифони (външни или вътрешни), където експозицията на шум в работната среда е равна или по-голяма от 85 dB (A)
Нормативно основание: чл. 8 , ал. 1, т. 2 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Когато рискът, произтичащ от експозицията на шум, не може да бъде предотвратен чрез други средства, работодателят осигурява подходящи лични предпазни средства за защита на слуха, които работещите използват съгласно Наредба № 3 от 19.04.2001 г.  при следните условия:
2. когато експозицията на шум е равна или по-голяма от горните стойности на експозиция за предприемане на действие, личните предпазни средства за защита на слуха трябва да бъдат използвани.

ℹ Повече информация ще намерите в нашето ръководство „Aнтифони и тапи – видове, характеристики, правила за избор„.
7❓Допускат ли се лица, ненавършили 18 години, да работят при експозиция на шум?
Нормативно основание: Приложение към чл. 8, ал. 2 от Наредба № 6 от 24.07.2006 г. за условията и реда за даване на разрешения за работа на лица, ненавършили 18 години, т. 1, буква г

Неизчерпателен списък на работите, забранени за лица, ненавършили 18 години
1. Физични агенти:
г) шум над 80 dB(А);

 ✅ РЕСУРС: Процедура за изпълнение на изискванията при назначаване на непълнолетни лица
8❓Преминали ли са обучение работещите, изложени на шум на/ или над долната стойност на експозиция?
Нормативно основание: чл. 11 , ал. 1 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работодателят е длъжен да осигури информация и обучение на работещите, изложени на шум на или над долната стойност на експозиция, за предприемане на действие и/или на техните представители, в съответствие със Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

ℹ Работниците и служителите, които ще бъдат обучени се определят с писмена заповед. Вижте повече за това изискване 
9❓Осигурени ли са на работещите в шумни производства стаи за периодичен отдих и почивка?
Нормативно основание: чл. 138 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване

За шумните производства се обзавеждат стаи за периодичен отдих на работниците с ниво на шума не повече от 65 dB(А).

ℹ Трябва да са извършени измервания и в стаите за почивка, за да се докаже, че нивото на шум не превишава 65 dB(А).
10❓Осигурена ли е проверка на слуха на работещите, чиято експозиция на шум превишава горните стойности на експозиция за предприемане на действие: Lex,8h = 85 dB(А)?
Нормативно основание: чл. 13 , ал. 2 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работещ, чиято експозиция на шум превишава горните стойности на експозицията за предприемане на действия, има право на проверка на слуха от лекар или друго подходящо квалифицирано лице под наблюдението на лекар. 

11❓Осигурени ли са аудиометрични изследвания на работещите, чиято експозиция на шум превишава долните стойности: Lex,8h = 80 dB(А)?
Нормативно основание: чл. 13 , ал. 2 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Профилактично аудиометрично изследване се извършва и на работещи, чиято експозиция превишава долните стойности на експозиция за предприемане на действие, когато оценката и измерванията по чл. 4 показват риск за здравето.

12❓Осигурени ли са периодични медицински прегледи на работещите при интензивен производствен шум в работната среда?
Нормативно основание: чл. 13 , ал. 1 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работодателят осигурява здравно наблюдение по реда на Наредба № 3 от 28.02.1987 г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците (ДВ, бр. 16 от 1987 г.), когато резултатите от оценката на риска и измерванията показват риск за здравето на работещите.

Периодичността на прегледите за работещите в условия на интензивен производствен шум в производства с превишаване на нивото на шума е:
а) до 20 децибела- един път на 24 месеца;
б) над 20 децибела- един път на 12 месеца.✅ Повече информация за лекарите специалисти и изследванията ще намерите в Ръководство за изпълнение на задълженията на работодателя при експозиция на шум
13❓Извършват ли се ежегодни проверки на работните места и оборудване, където шумовите характеристики са близки или по-високи от допустимите?
Нормативно основание: чл. 135 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.

Най-малко веднъж в годината се извършват проверки на работните места и оборудване, където шумовите характеристики са близки или по-високи от допустимите, и се предприемат защитни мероприятия. Измерванията, мерките и резултатите се записват в документацията по оценката на риска.

✅ РЕСУРС: Периодичност на измервания на фактори на работната среда и по електробезопасност
14❓Разработени ли са рационални режими на труд и почивка при работа в случаите на експозиция на шум в работната среда?
Нормативно основание: чл. 137 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.

В случаите, когато е невъзможно по технологичен път или чрез прилагане на технически решения да се постигнат установените норми за шум, се разработват рационални режими на труд и почивка, намаляващи експозицията и вредното му въздействие.

✅ РЕСУРС: Ръководство за въвеждане на физиологични режими на труд и почивка
15❓Осигурени ли са писмени инструкции за безопасна работа с машини и съоръжения, генериращи високи нива на шум?
Нормативно основание: чл. 166, ал. 2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.

При използване на работно оборудване, при което съществува риск за безопасността и здравето на работещите, работодателят осигурява прилагането на писмени инструкции.

✅ РЕСУРС: Нормативни изисквания за инструкции за безопасна работа и тяхното съдържание
16❓Допускат ли се до работа лица, където експозицията на шум в работната среда е равна на или по-голяма от 85 dB (A), без изискващите се за съответния вид работа антифони (външни или вътрешни)?
Нормативно основание: чл. 246, ал. 2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.

Не се допускат до работа лица, които са без изискващите се за съответния вид работа лични предпазни средства и специални работни облекла и не са инструктирани и обучени за използването им.

Нормативно основание: чл. 8, ал. 2 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работодателят е длъжен да осигури носенето на личните предпазни средства за защита на слуха и проверяването на ефективността на мерките по ал. 1.

17❓Осигурена ли е безплатна храна на работниците и служителите, които работят на смени и под въздействие на експозиция на и над установените норми на шум: 85dB (A)?
Нормативно основание: Наредба № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея

За специфичен характер на труда се осигурява безплатна храна и/или добавки към нея на работниците и служителите, които работят:
6. под въздействие на експозиция над установените норми на: канцерогени или мутагени, силикозоопасен прах, тежки метали, органични разтворители и биологични агенти, химически агенти, прах, шум и вибрации;

ℹ Безплатна храна получават работниците и служителите, само ако има и специфична организация на труда.

✅ РЕСУРС: Ръководство за изпълнение на изискванията за осигуряване на безплатна храна за специфични условия на труд

18❓Определени ли са работниците и служителите, които имат право на допълнителен платен годишен отпуск?
Нормативно основание: чл. 2, т. от Наредба за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск

Право на допълнителен платен годишен отпуск по чл. 1 имат работници и служители, които извършват работи:
7. при които са изложени на експозиция на шум и вибрации над установените норми

ℹ При прилагане на разпоредбата на чл. 2, т. 7 от Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск (НОВРУДПГД), се взимат предвид горните стойности на експозиция на шум за предприемане на действие (Lex,8h = 85 dB(А) и ppeak = 140 Ра, съответстващо на 137 dB(С)). Вижте Писмо на МТСП изх. № 74/147 от 27.06.2006 г..

✅ РЕСУРС: Ръководство за изпълнене на изискванията за допълнителен платен годишен отпуск при специфични условия на труд

19❓Маркирани ли са с подходящи надписи и символи работните места, в които работниците могат да бъдат изложени на шум, превишаващ горната стойност на експозиция за предприемане на действие: Lex,8h = 85 dB(А)? (повтаря въпрос №5)
Нормативно основание: Чл. 7, ал. 4 от Наредба № 6 от 15.08.2005 г.

Работните места, оценката на риска на които показва, че работещите са или могат да бъдат експонирани на шум, превишаващ горната стойност на експозиция за предприемане на действие, се обозначават с подходящи знаци.

 

👉🏻 Спестете време и усилия с готови ЗБУТ ресурси!

Получете незабавен достъп до пълен набор от ресурси за здравословни и безопасни условия на труд:
✅ Готови образци на фирмени документи
✅ Подробни ръководства с ясни указания за прилагане на ЗБУТ изискванията
✅ Презентации, чеклисти и практически насоки
✅ Готови инструкции за безопасна работа
✅ Актуална нормативна база по ЗБУТ
✅ Безплатни обучения по ЗБУТ
💡 Абонаментът Ви спестява време и Ви помага да изпълнявате задълженията си по ЗБУТ с увереност.
Над 900 ни се довериха
➡️ Разгледайте абонаментните планове и осигурете пълен достъп до всички ресурси!

Вашият коментар