Тази процедура ще ви преведе през всички стъпки за осигуряване на здраве и бeзопасност при експозиция на шум, за да спазите нормативните изисквания.
Нормативна база
Основните нормативни актове, които определят изискванията, са:
- Наредба № 6 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на шум
- Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване
При определени условия са налични специфични изисквания, свързани с осигуряване на допълнителен платен годишен отпуск и безплатна храна.
Експертна оценка за експозиция на шум |
Шумът е нежелан звук!
Шумът е в голяма степен субективно понятие и може да бъде дефиниран като всеки звук, нежелан в конкретния момент.
На практика, когато говорим за шум в работна среда, то трябва да имаме предвид, че в нормативната база имаме нормативно установени стойности и те са ни основната отправната точка за вземане на решение за предприемане на мерки.
Когато става въпрос, обаче, за работни места с видеодисплей или нервно-психично натоварване, то тогава подходът ни ще бъде малко по-различен и ще го коментираме по-нататък.
Шумът може да бъде основно:
- постоянен;
- променлив;
- прекъсващ;
- импулсен.
Импулсният шум включва нежелани, почти мигновени (като импулс) остри звуци, например изстрел от пистолет, удар на преса, удар с чук и др. Импулсният и променлив шум имат по-неблагоприятно въздействие в сравнение с постоянния.
За да можем да идентифицираме местата с експозиция на шум, то трябва да се имаме предвид, че шумът може да бъде породен от:
- механични взаимодействия: зъбчати предавки, лостове, чукове и др., вкл. работа на вентилатори;
- изпускания на газове, експлозии и др. под. (например използване на пневматични инструменти);
- движения на течност в тръби (особено на места с извивки).
- движение на моторни превозни средства, вкл. пътно-строителни машини
- работа с електрически и моторни инструменти.
При наблюдение на работните задачи, можете и експертно да направите първата преценка относно нивата на шум чрез т. нар. тестове за чуваемост: