При издаване на разрешение за провеждане на курс за придобиване на правоспособност за обслужване на СПО, следва да се спазва следното:
1. По отношение организатора на курса за придобиване на правоспособност.
Чл. 18 от Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО), регламентира обучаващите институции в системата на професионалното образование и обучение, които са:
- професионални гимназии; училища по изкуствата; спортни училища; специални училища - възпитателни училища интернати и социално - педагогически интернати;
- професионални колежи; центрове за професионално обучение; центрове за информация и професионално ориентиране.
Във връзка с изложеното по-горе следва, че възможността уредена в Наредба №1 от 4 март 2002 г., Наредба №2 от 17 януари 2001 г. и Наредба №3 от 17 януари 2001 г. - физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон да извършват курсове за придобиване на правоспособност за обслужване на съоръжения с повишена опасност, противоречи на разпоредбите на ЗПОО, поради което следва да се прилагат разпоредбите на ЗПОО, като нормативен акт от по-висока степен – чл.15, ал.3 от Закона за нормативните актове.
Центровете за професионално обучение трябва да са получили лицензия за осъществяване на професионално обучение от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО). Лицата желаещи да провеждат курсове за придобиване на правоспособност, следва да бъдат вписани (в регистъра на НАПОО) като център за професионално обучение, предлагащи професия и специалност, съответстващи на съответната правоспособност.
Разрешение за провеждане на курсове за придобиване на правоспособност, следва да се издава само на лица получили лицензия за професионално обучение от НАПОО.
2. Представените учебни планове и програми трябва да са разработени въз основа на Държавните образователни стандарти (ДОС), съгласно чл. 13а от ЗПОО и във връзка с чл. 13д, ал. 4 от ЗПОО, съдържащи: изисквания към кандидатите; описание на професията; единици резултати от учене; изисквания към материалната база; изисквания към обучаващите. Професионалните учебни заведения, които провеждат курсове за придобиване на правоспособност (не на самите гимназисти), следва също да отговарят на изискванията на ЗПОО и ДОС (ДОИ).
3. Физическото и психическото здраве на кандидатите за обучение, следва да се удостоверява с картата за предварителен медицински преглед (медицинско свидетелство), съдържаща заключение, че лицата са здрави и годни за упражняване на професията. Нормативният акт, който определя какви прегледи и изследвания и от какви специалисти се изискват да бъдат направени при оформяне на крайната преценка, относно възможността на едно лице да упражнява дадена професия, съответно дали отговаря на условията за постъпване на работа е - Наредба № 3 от 28.02.1987г. за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците.
4. Подходящи за практическо обучение и изпити за придобиване на съответния вид правоспособност, съгласно Наредба №1 от 4 март 2002 г., Наредба №2 от 17 януари 2001 г. и Наредба №3 от 17 януари 2001 г., са СПО, чийто технически характеристики и параметри съответстват на вида и степента на правоспособността, за която се провежда обучението.
5. Лектори по теория в курсовете за правоспособност могат да бъдат лица, които отговарят на изискванията за заемане на длъжността учител по професионална подготовка за професии и специалности, свързани с изучаваните в курса СПО или машинни инженери и електротехници с професионален опит по монтиране, експлоатация и поддържане на съответния вид СПО, не по-малък от 5 години, което се удостоверява с приложени документи.
6. Лектори по практика в курсовете за правоспособност могат да бъдат лица, които отговарят на изискванията за заемане на длъжността учител по практика за професии и специалности свързани с изучаваните в курса СПО или лица с не по-ниско от средно образование и степен на правоспособност, по-висока или равна на правоспособността, за която се провежда обучението, и притежаващи професионален опит не по-малък от пет години, което се удостоверява с приложени документи.
7. При издаване на разрешение за курс за придобиване на правоспособност за упражняване на професия по обслужване на парни и водогрейни котли, не се изисква, кандидатите за обучение да притежават предходна степен на правоспособност.
8. Изпитите се полагат пред комисия в състав: председател - инспектор от ГД ИДТН и членове - по един преподавател по теория и практика на професията, т.е. в състав не по-малко от трима членове. В изпитната комисията могат да участват и представители на работодателите и на други органи и организации. Резултатите от изпита се оформят в протокол, съгласно Приложение №1, от председателя на комисията.
На издържалите изпитите лица началникът на РО на ГД ИДТН издава свидетелство за придобитата степен на правоспособност по образец, определен от Председателя на ДАМТН, съгласно Приложение №2 (приложението е публикувано и на интернет страницата на ДАМТН).
Приложение № 1
Приложение № 2