Тази страница е част от безплатната зона на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

Направете всичко по ЗБУТ по-лесно

Какво е СЕВЕЗО III

Опасни вещества ПАБ и първа помощ Статии
ЗАПАЗИ ЗА ПО-КЪСНО (0)
Please login to bookmark Close

През 1976 г. в италианското градче Севезо, което се намира до Милано, става залпово изпускане на 2 кг диоксин в атмосферата в резултат на нарушение на технологичния режим.

Образува се облак с размери около 9 км, който се спуска ниско над градчето.

Замърсени са над 1500 хектара от територията на местността, която е гъсто населена. Градът бил необитаем 16 месеца след аварията. Няколко хиляди семейства са евакуирани.

Възникването на подобна авария и наличието на различни стандарти по отношение на контрола върху предприятия, използващи или съхраняващи опасни вещества в страните членки на Европейската общност са основната причина Европейската комисия да предложи Директива за контрол на опасностите от големи промишлени аварии.

На 24 юни 1982 г. е приета първата Директива 82/501/ЕЕС – известна като Севезо I Директива (Council Directive 82/501/EEC on the major-accident hazards of certain industrial activities, OJ No L 230 of 5 August 1982).

След това обаче:

  • През 1984 г. става голяма авария в предприятие за производство на карбид в Бопал, Индия, която причинява смъртта на 2500 човека след изпускане на метил изоцианат.
  • През 1986 г. става авария и в гр. Базел, Швейцария с катастрофално замърсяване на река Рейн с живак, органофосфатни пестицити и други химикали.

Тези аварии са причина за две изменения на Севезо Директивата, а на 9 декември 1996 г. е приета втората Директива 96/82/ЕС за контрол на риска от големи аварии – известна като Севезо II Директива.

Директива СЕВЕЗО III

Актуалният европейски нормативен акт е Директива 2012/18/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година относно контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества, известна като СЕВЕЗО III (текст в EUR-Lex).

Целта на Директива Севезо III е предотвратяване на опасностите от големи аварии, свързани с използването или съхраняването на опасни химични вещества и смеси, и ограничаване на последствията от тях за човешкото здраве и околната среда.

Тя е транспонирана (въведена) в българското заонодателство чрез:

Изисквания за класификация по рисков потенциал

Съгласно чл. 101, ал. 1 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) с цел предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях  всеки оператор на ново или на съществуващо предприятие и/или съоръжение, в което са налични опасни вещества по приложение № 3 на закона, е длъжен да извърши класификация на предприятието и/или съоръжението.

Класификацията се извършва в съответствие с критериите по приложение № 3 и трябва да бъде документирана.

Класификацията на предприятието/съоръжението се документира по образец съгласно приложение № 1 на Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и ограничаване на последствията от тях, приета с ПМС No 2 от 11.01.2016 г., обн., ДВ, бр. 5 от 19.01.2016 г.

Класифицията може да бъде следната:

  • „предприятие и/или съоръжение с нисък рисков потенциал (ПСНРП)“;
  •  „предприятие и/или съоръжение с висок рисков потенциал (ПСВРП)“ или че
  •  “не подлежи на издаване на разрешително по чл. 104 от ЗООС”

В случай, че предприятието/съоръжението се класифицира като предприятие и/или съоръжение с нисък рисков потенциал или като предприятие и/или съоръжение с висок рисков потенциал, са длъжни да подадат до министъра на околната среда и водите уведомление за извършената класификация.

Изключения от задължението за класификация

Нямат задължения за класификация на предприятието/съоръжението при следните:

  1. военни предприятия, съоръжения и складове;
  2. опасности, създавани от йонизираща радиация, предизвикана от вещества;
  3.  превоз на опасни вещества и пряко свързано с него междинно временно складиране по време на превоз по пътища, железопътни линии, вътрешни водни пътища, море или въздух извън територията на предприятията, включително товарене, разтоварване и/или превоз до или от друго превозно средство на докове, кейове или разпределителни станции;
  4.  превоз на опасни вещества по тръбопроводи, включително съответните помпени/компресорни станции извън предприятията;
  5.  проучване, добив или преработка на минерали в мините и кариерите, включително чрез сондажни кладенци – има някои изключения;
  6. проучване и експлоатация в морски райони на минерали, включително въглеводороди ;
  7. съхранение на газ в подземни депа в морето, което включва депа изключително за съхранение и депа, където се извършва и проучване и експлоатация на минерали, включително въглеводороди;
  8. депа за отпадъци, включително за подземно съхранение на отпадъци с някои изключения.

Вижте всички ръководства, свързани с прилагане на изискванията на СЕВЕЗО III (линк към сайта на Министерството на околната среда и водите)

👉🏻 Спестете време и усилия с готови ЗБУТ ресурси!

Получете незабавен достъп до пълен набор от ресурси за здравословни и безопасни условия на труд:
✅ Готови образци на фирмени документи
✅ Подробни ръководства с ясни указания за прилагане на ЗБУТ изискванията
✅ Презентации, чеклисти и практически насоки
✅ Готови инструкции за безопасна работа
✅ Актуална нормативна база по ЗБУТ
✅ Безплатни обучения по ЗБУТ
💡 Абонаментът Ви спестява време и Ви помага да изпълнявате задълженията си по ЗБУТ с увереност.
Над 900 ни се довериха
➡️ Разгледайте абонаментните планове и осигурете пълен достъп до всички ресурси!

Вашият коментар