БЕЗПЛАТНО ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА АБОНАТИ: 30 ЯНУАРИ 2025 Г.

Прави ли се периодичен инструктаж на инструктиращите

Статии Инструктажи и обучения
ЗАПАЗИ ЗА ПО-КЪСНО (1)
Please login to bookmark Close

В тази статия ще се спрем на въпрос, който се дискутира периодично от длъжностните лица по здраве и безопасност и той е свързан с това дали има задължение да се прави периодичен инструктаж на инструктиращите.

Ето как ни бе зададен той:

Началник цеховете и организаторите на производството определени със заповед да провеждат видовете инструктажите в цеха. На тях е проведено ежегодно обучение по ЗБУТ съгласно Наредба № РД-07-2 . Трябва ли и те да преминават периодичен инструктаж? Кой им го провежда?

За да отговорим на този въпрос първо ще разгледаме основните изисквания за провеждане на инструктажи в Наредба РД-07-2/16.12.2009 г.

Съгласно наредбата работодателят има задължението да определи лицата, които ще бъдат инструктирани и лицата, които ще провеждат инструктажа.

На пръв поглед, щом е дадена възможност на работодателя да определя лицата, които ще бъдат инструктирани, това може да изглежда като че ли работодателят има свободата да вземе решение, че някои работещи могат да нес е инструктират.

По-нататък, обаче, в наредбата са посочени видовете инструктажи и изискванията за тяхното провеждане. По отношение на периодичния инструктаж е записано, че той се провежда

не по-рядко от един път на три месеца за работещите, пряко заети в дейностите по чл. 15, ал. 1, и не по-рядко от един път годишно за всички останали работещи.

Както виждате, направено е разделение само по отношение на периодичността на периодичния инструктаж, но той се отнася до всички работещи.

Никъде в наредбата не е направено изключение, в което да се казва, че ако някой преминава обучение, то той не подлежи на периодичен инструктаж.

Интересното е, че обикновено този въпрос се задава за провеждащи инструктажи, при които периодичният инструктаж трябва да се провежда не по-рядко от един път годишно.

Логиката, вероятно, в случая е, че периодите на обучение и инструктаж съвпадат и се прави аналогия, че едното е излишно.

До момента не сме имали случай, в който да е задаван въпрос относно излишността на периодичния инструктаж, когато той се провежда на 3 месеца. В този случай се прави ясна разлика в смисъла на обучението на провеждащите инструктажи и техния инструктаж.

Поглед от другата страна

В рубриката "Въпроси и отговори" на МТСП има специален раздел "Безопасност и здраве при работа". Отговорите се дават от служители на Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд".

В тази рубрика се появи интересно тълкувание на служител с инициали (НА) по темата дали провеждащите инструктаж подлежат на периодичен инструктаж.

Преди да се зарадвате на следващите редове, ще припомня, че отговорите в тази рубрика не са официални тълкувания и указания по прилагане на нормативните изисквания и никой няма задължение да ги взема предвид (например инспекция по труда или съдебен състав).

Дори сме били свидетели на въпроси в тази рубрика от рода на "Защо проверяващият от Инспекция по труда не му пука като му цитирах какъв отговор получих тук и ми написа предписание/глоби?".

Въпросът в рубриката е от 1.04.2024 и гласи следното:

"Достатъчно ли е преминаването на ежегодно обучение за лицата провеждащи инструктажа или е необходимо да преминават и периодичен инструктаж и ако трябва да преминават инструктаж кой трябва да го провежда?"

Отговорът  на служителя НА от Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" е следния:

"...работодателят, в зависимост от специфичните опасности за извършваната дейност и образованието/квалификацията и уменията на инструктиращите, определя дали на лицата, извършващи инструктажите ще се провежда само обучение или обучение и инструктаж. Когато се установи необходимост от провеждане на периодичен инструктаж на лицата, които провеждат инструктажите, няма пречка той да се извършва и от работодателя."

Отново ще напомня, че това не са официални указания. Ще обясним и защо не сме съгласни с този отговор.

Между обучение и инструктаж има разлика

В Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. ясно са описани целите на периодичния инструктаж и на ежегодното обучение на провеждащите инструктажи.

Цели и съдържание на периодичния инструктаж по ЗБУТЦели и съдържание на ежегодното обучение по ЗБУТ
  • Поддържа и допълва знанията на работещите по безопасност и здраве при работа.
  • Провежда се въз основа на правилата, нормите и изискванията по безопасност и здраве при работа, отнасящи се за дадената професия, работно място или дейност
  • Усвояване на методите, формите и средствата за осъществяване на дейността по БЗР.
  • Усвояване на основните законови и подзаконови нормативни изисквания, нормите, правилата и мерките за безопасен и здравословен труд.
  • Поддържане на необходимото ниво на знания и умения по БЗР на работещите през целия период на трудовата им дейност в съответствие с изискванията на съответната професия.

Може да се каже, че обучението по безопасност има за цел да предостави дългосрочни умения и знания, а инструктажът за безопасност е фокусиран върху непосредствените задачи.

Обучението по безопасност ще даде по-широка рамка, например вижте нашата статия "Как да направим програма за обучение на провеждащите инструктажи".

Инструктажът ще се  фокусира върху конкретни задачи и специфики в дейността, като неговото съдържание може да се формира и във връзка с предстоящи конкретни дейности в следващия период, за който е инструктажа.

Кой провежда инструктажа на провеждащите инструктаж

Обикновено инструктажът се провежда в йерархична последователност . Нека припомним, че в наредбата се казва, че

"Периодичният инструктаж се провежда от прекия ръководител на дейността или друго лице, определено със заповед на работодателя..."

И началник цеховете си имат свои преки ръководители, така че няма затруднения те да получат своя периодичен инструктаж от тях.

В някои фирми периодичният инструктаж на ръководители се провежда от длъжносното лице по безопасност и здраве при работа.

Качвайки се нагоре в йерархията, няма пречка инструктажът на някои лица да се провежда и от работодателя.

В много случаи се казва, че  "работодателят взема решението", но се допълва, че това решение е въз основа на оценката на риска, условията на труд и нормативните изисквания.

Времето, когато се преценява дали решението е правилно, обикновено е по време на проверка от инспекция по труда или по време на разследване на тежка трудова злополука от следствените органи. Така че преди да вземете своето решение какво ще направите, оценете плюсовете и минусите на всеки вариант.

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Ресурс в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА Ръководство за  организация на инструктажите с примерни фирмени документи

🔗 Може ли отговорник ЗБУТ да проведе обучение на лицата провеждащи инструктажи?

Тази страница е част от безплатната зона на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

Какво ви осигурява абонаментът?

Над 160 образци на фирмени документи по здравословни и безопасни условия на труд
Над 550 инструкции за безопасна работа
Над 100 ръководства с указания за изпълнение на нормативни изисквания по ЗБУТ
Над 60 готови презентации по ЗБУТ
4 безплатни обучения за годишни абонати

Абонирай се и получи достъп до ресурси, с които ще спестиш време и нерви

ИСКАМ АБОНАМЕНТ

Вашият коментар