Стандартът EN ISO 20471:2013 "Защитно облекло с висока видимост. Методи за изпитване и изисквания" е в списъка на хармонизираните стандарти, публикувани в Официален вестник на ЕС съгласно Регламент (ЕС) 2016/425.
Този международен стандарт определя изискванията за защитни облекла, чиято цел е да сигнализират визуално за присъствието на техния потребител с цел да осигурят видимост на потребителя в опасни ситуации при всякакви условия на осветеност през деня и при осветление от фаровете на превозни средства през нощта.
Той отменя EN 471:2003+A1:2008 "Защитно облекло с висока видимост за професионална употреба. Методи за изпитване и изисквания", като по този начин се премахва разликата за този вид облекло между професионална и непрофесионална употреба.
Съгласно стандарта това защитно облекло с висока видимост се разделя на 3 класа в зависимост от риска. За всеки клас се изисква различно облекло с минимална изискуема площа на фоновия материал висока видимост и светлоотразителната част.
На практика светлоотразителните жилетки, тип "сбруя" не отговарят на този стандарт и не могат да бъдат използвани като средство за защита:
Класификация на защитното облекло с висока видимост
Клас 3 (най-високо ниво на защита) при скорост на придвижващите се средства с над 60 км/ч/ | Трябва да има поне 0.80m2 фонов материал с висока видимост и 0.20m2 светлоотразителен материал. | |
Клас 2 (междинен) при скорост на придвижващите се средства с ≤ 60 км/ч | 0.50m2 фонов материал с висока видимост и 0.13m2 светлоотразителен материал. | |
Клас 1 (минимано ниво на защита) при скорост на придвижващите се средства с ≤ 30 км/ч | 0.14m2 фонов материал с висока видимост и 0.1оm2 светлоотразителен материал. |
Тези определения се от насят до пасивни участници в движението, т.е. такива, които са на пътя, но не участват в движението, например пътен работник.
Активен участик от своя страна е човек на пътя, който участва в движението и следи за него внимателно - велосипедист или пешеходец на пътя.
По-нисък риск от горните три ще има, когато скоростта на превозните средства е ≤ 15 км/ч при пасивен участник и ≤ 60 км/ч при активен участник. В този случай не е необходимо защитното облекло да отговаря на изискванията на стандарта EN 20475.
Облеклото с висока видимост трябва да осигурява такава от всички страни (360о), поради което се изисква материалът с повишена видимост и светлоотразителните ленти да обхващат целия торс.
Изисквания към дизайна на облекло само за торса - жилетки
Ширината на светлоотразителните ленти трябва да бъде не по-малка от 50 мм, като има поне една хоризонтална на не по-голямо разстояние от 500 мм от долната част на жилетката и две вертикални, които заповат от хоризонталната и отиват към раменете.
Примери за приемливи комбинации:
Изисквания към дизайна на облекло за торса и ръцете - блузи, якета, шуби
Към изискванията за торса се добавят и изискваният за светлоотразителни ленти на ръкавите, ако те възпрепятстват видимостта на лентите около торса. На практика, при дълги ръкави, няма как те да са без светлоотразителни ленти.
Светлоотразителните ленти отново са с минимална ширина от 50 мм.
Примери за приемливи комбинации:
Изисквания към дизайна на облекло за краката - панталони
Панталоните трябва да имат две или повече светлоотразителни кръгови ленти на разстояние не по-малко от 50 мм една от друга с максимален наклон спрямо хоризонталата ± 20°. Долният кръг трябва да бъде разположем не по-ниско от 50 мм от долния ръб на панталона.
Примери за разположение на светлоотразителните ленти на панталони:
Изисквания към дизайна на облекло за цяло тяло
На следващата графика можете да видите примери за съответстващо на стандарта местоположение на светлоотразителните ленти:
Маркировка
Маркировката на защитното облекло с висока видимост трябва да съдържа графичния символ по ISO 7000 с число което показва класа на защита.