Предстои ни оформяне на правостоящи работни места за извършване на някои дейности. Каква трябва да е височината на работната повърхност, за да бъде в съответствие с ергономичните изисквания?
В следващите редове ще отговорим на този въпрос като използваме информация от нормативната база и ергономичните стандарти. На първо място трябва да кажем, че оформянето на ергономично работно място не е свързано само със здравето на работещите, но води и до по-висока производителност и качество.
Това е логично - колкото по-бързо се уморява един работник, толкова повече намалява работоспособността му, а и е възможно да допусне грешки. Тези грешки се отразяват както на качеството, така и на безопасността.
Стояща работна поза - обща рамка
Работни места за стояща работна поза трябва да се проектират само, когато изискването на работните задачи не позволяват на оператора да седи или да използва опора при стоящо положение.
Предимствата на стоящата работна поза са:
- позволява свободно придвижване на човека;
- разширява се работната зона;
- може да се прилага голяма физическа сила, когато стъпалата осигуряват добра опора и тежестта на тялото се оползотворява.
Недостатъците са:
- статично натоварване на мускулите на краката;
- крачните органи за управление са неудобни за използване;
- продължителното стоене изправен може да предизвика болки в гърба.