Тази страница е част от безплатната зона на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА

Направете всичко по ЗБУТ по-лесно

Въпросник на ИТ „Поддръжка на работното оборудване. Ремонт и въвеждане в експолатация след ремонт.“

Очаквано в този въпросник основен източник на изисквания е Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, но има и въпроси, които са по-скоро за проверка на производители – от Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините.

Такива, например, са въпросите свързани със съдържанието на инструкцията за експлоатация или за опасните зони.

ВъпросДобра практика/Пояснение (от ИТ)
1.За всяко оборудване, което е преминало реконструкция и/или модернизация, поддържат ли се доказателства, че съответства на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд преди пускането му в експлоатация? Да

чл. 6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд
Въвеждането в експлоатация на нови, реконструирани или модернизирани обекти се допуска при доказано съответствие с изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване
Чл. 168а.(3) След реконструкция и други промени в производствените процеси, продължителен период на престой, възникване на извънредни обстоятелства, като природни бедствия, аварии и др., които могат да имат вредни последици за безопасността на работното оборудване, работодателят осигурява извършването на извънредни проверки и при необходимост изпитвания с цел да се гарантира спазването на изискванията за безопасност и здраве при работа и своевременното откриване и отстраняване на възникнали неизправности.

Въвеждане на ново, реконструирано или модернизирано оборудване трябва да става само след като работодателят се е уверил, че са спазени всички изисквания за съответствие с изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, всички технологични и технически
изисквания спрямо съответното оборудване в т.ч. протоколите за успешно проведени единични и приемни изпитвания на машини и съоръжения, актът, удостоверяващ въвеждането в експлоатация, доказващ съответствието на реконструкцията с изискванията за ЗЗБУТ.Работното място и работното оборудване трябва да се поддържат в техническа изправност, а всички неизправности, които могат да засегнат безопасността на труда и здравето на работниците, трябва да се отстраняват във възможно найкратък срок. Осигурява се експлоатиране само на технически изправни машини и съоръжения.
Работодателят изважда производствените машини и съоръжения от експлоатация, когато състоянието им е такова, че не отговаря на стандартите или застрашава безопасността на работещите с тях.
2.Поддържа ли се досие на всяко работно оборудване, което съдържа доказателства, че при въвеждането му в експлоатация е потвърдено съответствието с изискванията за безопасност и здраве при работа? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г. 
Чл. 10. (Изм. – ДВ, бр. 24 от 2013 г.) Собственикът или ползвателят на предприятие, обект или работно оборудване поддържа досие, което съдържа:
1. (доп. – ДВ, бр. 43 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 24 от 2013 г.) екзекутивната документация на строежа или частта от нея, отнасяща се до проектното осигуряване на здравословните и безопасните условия на труд, в част „Технологична“, протоколите за успешно проведени единични и приемни изпитвания на машини и съоръжения и актът, удостоверяващ въвеждането на строежа в експлоатация, доказващи съответствието на изпълненото строителство с изискванията на ЗЗБУТ;

В изпълнение на задължението си за осигуряване на ЗБУТ собственикът или ползвателят на предприятие, обект или работно оборудване има задължението да поддържа досие, което включва: екзекутивната документация на строежа или частта от нея, отнасяща се до проектното осигуряване на здравословните и безопасните условия на труд, в част „Технологична“, протоколите за успешно проведени единични и приемни изпитвания на машини и съоръжения и актът, удостоверяващ въвеждането на строежа в експлоатация, доказващи съответствието на изпълненото строителство с изискванията на ЗЗБУТ, както и всички документи, отразяващи периодични изпитвания и проверки при експлоатацията, включително ремонтите, както и измерванията за състоянието на работната среда, включително резултатите от мониторинга, когато се предвижда такъв.

За работно оборудване, изложено на въздействия, които могат да причинят влошаване на състоянието му и да доведат до опасни ситуации, работодателят осигурява извършването на периодични проверки и при необходимост на периодични изпитвания за гарантиране на безопасната му работа. За резултатите от проверките на работното оборудване се съставя протокол, който се съхранява в досието.

3.Оценени ли са рисковете за безопасността и здравето на работещите, поддържащи и ремонтиращи работното оборудване? Да

чл. 16, ал. 1 от Закона за здравословните и безопасните условия на труд При осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и
безопасни условия на труд работодателят е длъжен:
1. да оценява рисковете за безопасността и здравето на работещите, като обхване избора на работно оборудване, използването на химични вещества
и препарати и организацията на работните места;

Наредба № 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска
Чл. 12. При оценяване на риска се осигурява обхващане на всички аспекти на трудовата дейност с цел установяване на всички възможни опасности и рискове.

Работодателят извършва оценка на риска за безопасността и здравето като идентифицира всички рискове, произтичащи от извършваната
дейност, съобразно използваното работно оборудване и организацията на работните места.
Оценката на риска представлява систематично проучване на всички аспекти на работата на дадено работно място, идентифициране на всички рискове произтичащи от извършваната дейност и предприемане на мерки за тяхното ограничаване. Така се осигурява превантивност и сигурност в поддържане на добри условия на труд.При изготвяне оценката на риска трябва да се включат и така наречените „необичайни обстоятелства“ – ремонтни дейности, аварии и непланирани
събития, природни бедствия. При съставяне на оценката на риска е необходимо предоставяне на работещите на необходимата информация във връзка с осигуряване на ЗБУТ и обозначаване на съществуващите опасности и източници на вредни за здравето и безопасността фактори. Всяко работно място трябва да отговаря на минималните изисквания за осигуряване на ЗБУТ.Съобразно оценката на риска работодателят трябва да предприеме необходимите мерки за намаляване на рисковете, както и да предостави
на служителите обучение и информация относно тези мерки и изискванията към конкретното оборудване, работната среда и възможните рискове.
4.Извършва ли се настройване, поддържане, ремонт, почистване или обслужване на машина, която е в режим на работа? Не

Според ИТ: чл. 101, ал. 1 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините

Дейностите по настройване, поддържане, ремонт, почистване и обслужване се изпълняват при спряна машина, като не се допуска изпълнението им в
режим на работа.

Коментар: Същият текст го има и в Наредба 7/1999 г. , която се отнася до безопасното използване на работното оборудване. Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините се отнася до проектирането и производството на машини. Освен това, в нея също има ал. 2, в която се посочва, че „Когато изискванията на ал. 1 не могат да се изпълнят по технически причини, се вземат мерки дейностите по настройване, поддържане, ремонт, почистване и обслужване да се извършват без никакъв риск.“, .т.е. допуска се извършване на поддръжка в режим на работа, макар и по изключение.

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 191. (1) Операциите по поддържането на работното оборудване се извършват, когато то е спряно. Когато това не е възможно, се взимат всички необходими предпазни мерки или операциите по поддържането се изпълняват извън опасните зони.

За гарантиране на безопасността на работещите е необходимо дейностите по ремонт, настройване, почистване, поддържане и обслужване на работното оборудване да се извършват задължително при спряна машина.

Това следва да се гарантира със знаци, табели и ограждения, за да не се допусне случайно пускане на машините и съоръжения от други лица, неучастващи в ремонтните дейности.

5.Има ли места за настройване, смазване и поддържане на машини, които са разположени в опасните зони? Не

Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините
Чл. 101. (1) Местата за настройване, смазване и поддържане на машината се разполагат извън опасните зони. Дейностите по настройване, поддържане, ремонт, почистване и обслужване се изпълняват при спряна машина, като не се допуска изпълнението им в режим на работа.
(2) Когато изискванията на ал. 1 не могат да се изпълнят по технически причини, се вземат мерки дейностите по настройване, поддържане, ремонт, почистване и обслужване да се извършват без никакъв риск.

Чл. 18. Машината се доставя с всички специални технически средства и принадлежности, които са необходими, за да бъде настройвана, поддържана и използвана безопасно.

Коментар: Видно от Наредбата (която се отнася до производителите на оборудването), е допустимо местата за настройване, смазване и поддържане на машините да са в опасни зони като се предвиждат предпазни мерки при изпълнение на дейностите (отново това трябва да бъде направено още във фазата на проектиране на машината и доказано в процеса на оценка на съответствието).

Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване
Чл. 191. (1) Операциите по поддържането на работното оборудване се извършват, когато то е спряно. Когато това не е възможно, се взимат всички необходими предпазни мерки или операциите по поддържането се изпълняват извън опасните зони.

Някои технологични процеси предполагат непрекъснат режим на работа на работното оборудване, при което настройките смазването и поддържането на тези машини се извършва по време на тяхната работа.

Това налага всички места, определени за тяхната настройка, смазване и общо поддържане, да са извън опасните зони, за да се ограничи рискът обслужващия персонал да попадне в тях.

6.В инструкциите за експлоатация, поддръжка и ремонт на машините и съоръженията, посочени ли са видът и честотата на контролните проверки и на операциите по поддръжка, необходими за безопасността? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
(2) Производителите и вносителите на работно оборудване, технологии и материали осигуряват съпроводителна документация на български език с всички необходими данни и изисквания, свързани с безопасната им експлоатация, поддържане и ремонт.

Коментар: На практика работодателят би могъл да опита да изиска от доставчика инструкция за експлоатация, която да оттоваря на нормативните изисквания, но няма кой знае какви възможности.

Според ИТ тук отново приложимото нормативно изискване е от Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието, която поставя изисквания към производителя относно съдържанието на инструкцията за експлоатация: „Чл. 62. В инструкцията за експлоатация се посочват видът и честотата на контролните проверки и на операциите по поддръжка, необходими за безопасността, а когато е подходящо – частите, подложени на износване, и критериите за подмяната им.“

Пълните изисквания за съдържание на инструкциите за експлоатация са в чл. 115 на Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините

Поддържането на работното оборудване в добро техническо състояние, гарантиращо безопасната му работа, налага периодични прегледи, проверки и операции, свързани с намаляване на износването на машините.Периодиката на тези операции и проверки, следва да бъде строго определена и да съответства на инструкциите от производителите.

Необходима е и система за контрол за изпълнението на тези операции и персонал с подходяща квалификация.

7.При закупуване на машини, съоръжения и ръчни инструменти, използва ли се информацията за генерирани вибрации като един от критериите за избор? Да

(ИТ) Чл. 140 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
При въвеждане в производството на машини, съоръжения и ръчни инструменти се дава предпочитание на тези, които генерират по-малко вибрации,
като се спазват установените норми.

Наредба № 3 от 5.05.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравето и безопасността на работещите при рискове, свързани с експозиция на вибрации
Чл. 6. (2) При оценяването на риска задължително се отчитат:
5. информацията, предоставена от производителите на работното оборудване в съответствие със Закона за техническите изисквания към продуктите;

Редица механизирани инструменти с въртящи се детайли и инструменти, работещи на вибрационен принцип, създават вибрации с широк диапазон
параметри. Вибрациите оказват голямо влияние върху човешкия организъм и степента на действието им зависи от вида на колебанията, от начина на възбуждането им и от тяхната амплитуда.Съществуват два вида вибрации: местни, въздействащи предимно върху органите на човека, които се намират в непосредствен допир с вибриращия елемент, и общи вибрации, въздействащи на целия организъм.Коментар: Правилното наименование на „местните“ вибрации е вибрации „ръка-рамо“.Източник на местни вибрации са ръчните инструменти, а на общите вибрации – агрегати с ударно действие. При въвеждане в производството на машини, съоръжения и ръчни инструменти се дава предпочитание на тези, които генерират по-малко вибрации, като се спазват установените норми.
10.След ремонт извършва ли се проверка и измерване на вибрационните характеристики на оборудването, което генерира вибрации? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 144. Периодично, както и след всеки ремонт, се извършва проверка и измерване на вибрационните характеристики на оборудване, което генерира вибрации. Измерванията, предприетите мероприятия и резултатите се записват в документацията по оценката на риска.

Измерването на вибрациите след ремонт се извършва, тъй като има вероятност некачествен ремонт на работното оборудване да доведе до повишаване стойностите на генерираните вибрации.
11.Изпълняват ли се мерки, които да гарантират, че работното оборудване, което създава специфични рискове за БЗР, се ползва само от лицата, на които е възложено това? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 165а. (Нов – ДВ, бр. 40 от 2008 г.) В случай че работното оборудване създава специфични рискове за здравето и безопасността на работещите, работодателят предприема необходимите мерки, за да осигури:
1. използването на работното оборудване да бъде ограничено до тези лица, на които е възложено да го използват;

Работно оборудване, създаващо специфични рискове за безопасността, изисква специални умения за неговата експлоатация, поддръжка и ремонт, което налага специфично обучение и инструктаж на операторите.

В тази връзка се ограничава използването на работното оборудване от лица, на които не е възложено да го използват.

12.Възлагат ли се работи по работно оборудване, което създава специфични рискове, (напр. монтиране, демонтиране, изменения, настройване, поддържане, обслужване и ремонт) на лица, които нямат правоспособност за конкретната дейност? Не

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 165а. (Нов – ДВ, бр. 40 от 2008 г.) В случай че работното оборудване създава специфични рискове за здравето и безопасността на работещите, работодателят предприема необходимите мерки, за да осигури:
2. монтирането, демонтирането, измененията, настройването, поддържането, обслужването и ремонтът на това оборудване да се извършват само от правоспособни и определени за съответните дейности лица.

Работно оборудване, създаващо специфични рискове за безопасността изисква специални умения за неговата експлоатация, поддръжка и ремонт, което налага специфично обучение, инструктаж и правоспособност на лицата, които оперират с него.
13.Работещите преминават ли необходимото обучение за използването на работното оборудване, вкл. за всеки възможен риск? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 167. (1) Работодателят осигурява работещите да получат необходимото обучение за използването на работното оборудване, в т. ч. и обучение за всеки възможен риск.

Работещите се информират относно всички рискове, отнасящи се до използване на работното оборудване. Провежда се обучение за всеки възможен риск, произтичащ от използваното оборудване.
Работещите се информират относно всички необходими мерки за създаване на безопасно изпълнение на дейността. Работодателят трябва да предостави на работещите съответна информация и да осигури, когато е необходимо, като при използване на работно оборудване, при което
съществува риск за безопасността и здравето на работещите, прилагането на писмените инструкции.
14.При ремонт, изменение, поддържане и обслужване на работно оборудване работещите получават ли необходимото специфично обучение? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 167. (2) При ремонт, изменение, поддържане и обслужване на работно оборудване съответните работещи трябва да получат необходимото специфично обучение.

При ремонт, изменение, поддържане и обслужване на работно оборудване работещите трябва да получат необходимото специфично обучение. Работещите трябва да бъдат запознати с опасностите, произтичащи от съпътстващите го рискове при обслужване на работното оборудване.
15.Извършва ли се първоначална проверка след инсталирането и преди първото пускане в експлоатация на работното оборудване, с цел да се гарантира правилното му функциониране? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 168а. (Нов – ДВ, бр. 43 от 2003 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 40 от 2008 г.) Когато безопасността на работното оборудване зависи от условията на инсталиране, с цел да се гарантира правилното му инсталиране и функциониране работодателят осигурява извършването на:
1. първоначална проверка след инсталирането и преди първото пускане в експлоатация;

Вижте примерен Протокол за извършена проверка за правилното функциониране на оборудване съгласно чл. 168a, Наредба 7/1999г.

При инсталиране на ново оборудване и въвеждането му в експлоатация, преди първото пускане, с цел гарантиране на правилното му функциониране се извършва първоначална проверка.
Работодателят трябва да се е уверил, че са спазени всички изисквания за съответствие с изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, всички технологични и технически изисквания, спрямо съответното оборудване, доказващи съответствието на реконструкцията с
изискванията за ЗЗБУТ.
16.Извършва ли се проверка на работното оборудване след инсталирането му на друга работна площадка? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 168а. (Нов – ДВ, бр. 43 от 2003 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 40 от 2008 г.) Когато безопасността на работното оборудване зависи от условията на инсталиране, с цел да се гарантира правилното му инсталиране и функциониране работодателят осигурява извършването на:
2. проверка след инсталиране на работното оборудване на друга работна площадка или при промяна в местоположението му.

Вижте примерен Протокол за извършена проверка за правилното функциониране на оборудване съгласно чл. 168a, Наредба 7/1999г.

При инсталиране на работно оборудване на друга работна площадка следва да се вземат предвид нови климатични условия, фактори на работната среда, състояние на работните помещения и сградите, квалификацията на обслужващия персонал и др. специфични за новата площадка фактори.
17.Извършват ли се периодични проверки и/или изпитвания за гарантиране безопасната работа на работното оборудване, изложено на въздействия, които могат да причинят влошаване на състоянието му и в резултат да доведат до опасни ситуации? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 168а. (2) За работно оборудване, изложено на въздействия, които могат да причинят влошаване на състоянието му и в резултат да доведат до опасни ситуации, работодателят осигурява извършването на периодични проверки и при необходимост на периодични изпитвания за гарантиране на безопасната му работа.

Работно оборудване, което е изложено на въздействия на агресивна околна среда, което търпи износване във времето и е подложено на тежък режим на работа следва периодично да бъде проверявано и при необходимост изпитвано за гарантиране на безопасната му работа.
18.След реконструкция, престой, аварии и други промени в производствените процеси, които могат да имат вредни последици за безопасността на работното оборудване, извършват ли се проверки и/или изпитвания с цел да се гарантира неговата безопасност? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 168а. (3) След реконструкция и други промени в производствените процеси, продължителен период на престой, възникване на извънредни обстоятелства, като природни бедствия, аварии и др., които могат да имат вредни последици за безопасността на работното оборудване, работодателят осигурява извършването на извънредни проверки и при необходимост изпитвания с цел да се гарантира спазването на изискванията за безопасност и здраве при работа и своевременното откриване и отстраняване на възникнали неизправности.

Работно оборудване, което е претърпяло аварии, било е в състояние на продължителен престой, или е било изложено на природни бедствия, следва
задължително да бъде проверено за съответствие с изискванията за ЗБУТ.
19.Ремонтите на работното оборудване винаги ли се извършват в съответствие с изискванията на съпроводителната, технологичната и ремонтната документация и по утвърдени графици за ремонт? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 202. (1) Ремонтите на работното оборудване се извършват в съответствие с изискванията на съпроводителната, технологичната и ремонтната документация и утвърдените графици за ремонт.

Ремонтите на работното оборудване се извършват в съответствие с изискванията на съпроводителната, технологичната и ремонтната документация. След определяне на дейностите по поддръжка на всяко едно от оборудването посочено в списък е необходимо да се състави график за извършваните дейности, разпределени във времето – график за ремонт.
Добра практика е използването на дневник за всяко оборудване, където да се описват дейностите извършвани по съответното оборудване. Така във всеки един момент ще има информация за състоянието на технологично оборудване и ще може да се вземат превантивни мерки в случай на необходимост или да се планират инвестициите в ново оборудване.
20.Извършват ли се ремонтни работи, свързани с риск за работещите, без да се изключи енергозахранването? Не

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 202. (2) При извършване на ремонтни работи, свързани с риск за работещите, се осъществяват организационни и технически мероприятия за безопасност:
1. спиране на работното оборудване;
2. изключване на енергозахранването;

При извършване на някои специфични ремонти се налагат организационни и технически мероприятия по осигуряване на безопасното им протичане.
21.Извършват ли се ремонтни работи, свързани с риск за работещите, без да се поставят знаци, табели и ограждения, гарантиращи безопасна работа? Не

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 202. (2) При извършване на ремонтни работи, свързани с риск за работещите, се осъществяват организационни и технически мероприятия за безопасност:
5. поставяне на знаци, табели и ограждения;

За гарантиране безопасността на пряко заетите в ремонтните дейности и на случайно преминаващи лица е наложително районът на ремонта и самото ремонтирано съоръжение да бъдат маркирани с предупредителни знаци и табели и ако се налага да бъде ограничен достъпът до тях.
22При извършване на ремонтни работи в затворени съдове, осигуряват ли се измервания за наличие на вредности (вкл. взривоопасни концентрации) преди и по време на работа? Да/ Не е приложимо

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 202. (3) При извършване на ремонтни работи в затворени съдове освен мерките по ал. 2 се осигуряват и:
3. измервания за наличие на вредности (вкл. взривоопасни концентрации) преди и по време на работа;

Съобразно спецификата на ремонтни работи в затворени съдове се осигуряват и специфични мерки, като изолиране на ремонтирания съд от околната система и задължителното им проветряване преди и по време на работа, съобразено със съхранявания в тях флуид.

При наличие на химически отровни (Коментар: правилното наименование е „токсични“) и взривоопасни концентрации се осигурява измерването за тяхната наличност. При работа в затворени помещения е задължително осъществяването на постоянна връзка с работещите отвън.

23Въвежда ли се ремонтирано работно оборудване отново в експлоатация само след доказване на безопасните му качества, отразени в документ, съхраняван в неговото досие? Да

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
чл. 202 (4) Ремонтирано работно оборудване се въвежда отново в експлоатация след доказване на безопасните му качества, отразени в документ, който се съхранява в досие, съгласно чл. 10.

Ремонтирано работно оборудване се въвежда отново в експлоатация след доказване на безопасните му качества, отразени в документ, който се съхранява в досие, съгласно чл. 10.
Работодателят осигурява извършването на проверки, която да гарантира безопасната му работа преди въвеждане в експлоатация. За резултатите от проверките на работното оборудване се съставя протокол, който се съхранява в досие съгласно чл. 10 от № 7 от 23 септември 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.Работодателят трябва да се увери, че са спазени всички изисквания за съответствие с изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, всички технологични и технически изисквания, спрямо съответното оборудване, доказващи съответствието на реконструкцията с изискванията за ЗЗБУТ.
24Работното оборудване, подложено на въздействие на агресивни среди, защитено ли е срещу корозия? Да/ Не е приложимо

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 203. (1) Работно оборудване, подложено на въздействие на агресивни среди, се защитава срещу корозия в съответствие с изискванията на проектите, конструкторската и ремонтната документация.

Работно оборудване, подложено на въздействие на агресивни среди, се защитава срещу корозия в съответствие с изискванията на проектите, конструкторската и ремонтната документация.
25Извършват ли се периодични прегледи за установяване на степента на корозия на работно оборудване, подложено на въздействие на агресивни среди? Да/ Не е приложимо

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 203. (2) Работното оборудване подлежи на периодични прегледи за установяване на степента на корозия. Сроковете и методиката на прегледите са съгласно нормативни или съпроводителни документи или се определят с вътрешен нормативен акт.

На работно оборудване, подложено на въздействие на агресивни среди, следва да се извършват периодични прегледи за установяване степента на корозия.

Има различни методи (разрушителни и неразрушителни), например ултразвукова дебелометрия. Измерванията в тази насока се извършват по строго определени методи в точки, определени схематично от органа на контрол.

26Осъществява ли се редовно технически надзор на съоръженията с повишена опасност за осигуряване на безопасната им експлоатация? Да/ Не е приложимо

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 204. (1) (Изм. – ДВ, бр. 40 от 2008 г.) Проектирането, изработването, вносът, монтажът, техническото освидетелстване, поддържането, ремонтът, периодичните прегледи и експлоатацията на съоръженията с повишена опасност по чл. 281, ал. 3 от Кодекса на труда, в т.ч. и подлежащите на технически надзор, се осъществява съгласно изискванията на специфичните за тях нормативни актове.

Закон за техническите изисквания към продуктите
Чл. 31. (Изм. – ДВ, бр. 93 от 2002 г., в сила от 03.12.2002 г., изм. – ДВ, бр. 45 от 2005 г.) (1) За осигуряване на безопасна експлоатация на съоръженията с повишена опасност се осъществява технически надзор за спазване на изискванията, определени с наредби на Министерския съвет.

За осигуряване на безопасна експлоатация на съоръженията с повишена опасност се осъществява технически надзор за спазване на изискванията, определени с наредби на Министерския съвет.
Задължение на работодателя е да осигури достъп на органите на техническия надзор (държавен и ведомствен) за извършването на първоначални, периодични и внезапни технически прегледи, проверки и изпитвания на съоръженията с повишена опасност. Тези проверки гарантират доброто техническо състояние на оборудването и безопасната им работа.Коментар: В зависимост от вида на съоръжението с повишена опасност техническият надзор се осъществява от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор или от лицензирани лица или структурнообособени части. Вижте повече.
27Експлоатират ли се съоръжения с повишена опасност без да са означени с ясна маркировка за номиналните стойности на експлоатационните им параметри: налягане, скорост на движение, вид на съхранявания или пренасян флуид? Да/ Не е приложимо

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 205. (1) (Предишен текст на чл. 205, изм. – ДВ, бр. 43 от 2003 г.) Съоръженията с повишена опасност се означават с ясна маркировка за номиналните стойности на експлоатационните им параметри: налягане, скорост на движение, вид на съхранявания или пренасян флуид и др., и се снабдяват със съответните защитни и контролно-измервателни средства, необходими за безопасната им експлоатация.

Безопасната експлоатация на съоръженията с повишена опасност изисква работещите да са запознати с работните им параметри. Това се гарантира с
означаването на тези параметри върху работното оборудване.
28Експлоатират ли се съоръжения с повишена опасност без съответните защитни и контролно-измервателни средства, необходими за безопасната им експлоатация? Да/ Не е приложимо

Наредба № 7 от 23.09.1999 г.
Чл. 205. (1) (Предишен текст на чл. 205, изм. – ДВ, бр. 43 от 2003 г.) Съоръженията с повишена опасност се означават с ясна маркировка за номиналните стойности на експлоатационните им параметри: налягане, скорост на движение, вид на съхранявания или пренасян флуид и др., и се снабдяват със съответните защитни и контролно-измервателни средства, необходими за безопасната им експлоатация.

Съоръженията с повишена опасност се снабдяват със съответните защитни и контролно-измервателни средства, необходими за безопасната им експлоатация (манометри, изключватели, предпазни клапани за налягане, крайни изключватели).

👉🏻 Спестете време и усилия с готови ЗБУТ ресурси!

Получете незабавен достъп до пълен набор от ресурси за здравословни и безопасни условия на труд:
✅ Готови образци на фирмени документи
✅ Подробни ръководства с ясни указания за прилагане на ЗБУТ изискванията
✅ Презентации, чеклисти и практически насоки
✅ Готови инструкции за безопасна работа
✅ Актуална нормативна база по ЗБУТ
✅ Безплатни обучения по ЗБУТ
💡 Абонаментът Ви спестява време и Ви помага да изпълнявате задълженията си по ЗБУТ с увереност.
Над 900 ни се довериха
➡️ Разгледайте абонаментните планове и осигурете пълен достъп до всички ресурси!

Вашият коментар