От 27 септември 2024 г. влизат в сила изменения на наредбата, включително отмяна на служебната бележка за начален инструктаж и промяна в образците на книгите за инструктаж. Вижте повече за измененията. |
В това ръководство сме събрали нашият опит от стотици одити и обучения по здраве и безопасност, споделена от колеги инспеционна практика и преглед на съдебната практика.
На първо място, обаче, за да има правилно документиране, е необходимо да има и правилно разбиране на целите на всеки един от видовете инструктажи и да се осъзнава, че
“Инструктажната книга е документ и важно доказателство в случай на трудови злополуки.”
Някои от правилата, които ще упоменем тук са разбираеми, а за други често ни питат "къде го пише" или "какъв е проблема", "защо" и т.н.
Необходимо е да спазваме указанията в антетките на задължителния образец и да попълваме книгите така, че еднозначно да потвърдят, че даден инструктаж е проведен тогава, когато е трябвало да бъде проведен.
Ще се опитаме и да обясним логиката на всяко правило.
Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ↓ 📑 Ако искате да знаете всичко за организацията и необходимата документация при провеждане на инструктажи, то за това ще Ви помогне нашето пълно ръководство за организация на инструктажите с образци на необходимите фирмени документи. |
Здравейте, бих искала да попитам как стои въпроса с инструктажите в хотелите – говоря за начален и на работно място? Никъде не е упоменато конкретно. Например „Администратор хотел“ – 1 ден ли трябва да е начален и на работно или в два различни? Моля за някакви насоки
Здравейте,
Съгласно чл. 11, ал. 3 от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. , за дейности, за които не е определена минимална продължителноста на началния инструктаж и инструктажа на работното място в приложение 3 на наредбата, работодателят определя продължителността.
Вижте повече в нашетп ръководство за организация на инструктажите, в което имаме специална точка именно по Вашия въпрос:
https://zbut.eu/protseduri/protsedura-po-naredba-rd-07-2-ot-16-12-2009-g-instruktazhi/
Здравейте,
Предстои ни подписване на споразумение по чл. 18 ЗБУТ с дружество Възложител и ние, като изпълнител на дейности на тяхната площадка. Направи ми впечатление, че част от текстовете визиращи видовете инструктажи и начина им на провеждане се различават от досегашната ни практика.
Какво имам предвид. Дружеството Възложител извършва Първоначален инструктаж преди започване на дейности на тяхната прощадка – това е ОК. Следва обаче текст „….На всички, определени да работят на обекта, се провежда инструктаж на работното място от служител на Възложителя, който се отразява в съответна книга за инструктаж……….“- това за мен е странно и според мен този инструктаж би трябвало да се извършва от наш служител т.е. на Изпълнителяи да се отразява в нашата книга за инструктаж? Какво е Вашето мнение, допустимо ли е изобщо външна фирма да прави инсктруктаж на работното място на наш служител нищо, че сме на тяхна площадка?
Здравейте,
Няма забрана служител на външна фирма да провежда инструктаж на работното място на Ваш работник. След като това е договорено между двете фирми, всичко е наред.
Тъй като не знам за каква площадка става въпрос, не мога да преценя дали тази практика е резултат от много висок риск при работа на територията на площадката или неразбиране на изискванията за инструктаж.
Важното е, че не е нарушение на нормативните изисквания, тъй като този инструктаж се явява допълнителен, т.е. такъв, за който няма нормативно изискване, а е изискване на Възложителя, който има право да залага по-високи изисквания за безопасност спрямо минималните, описани в нормативната база.
Този инструктаж, проведен от Възложителя, не отменя Вашето задължение за провеждане на извънреден инструктаж на Вашите работници във връзка с промяна на работното място.
Здравейте!
Предстои ни пуск на ново съоръжение(фолираща машина).
Какво се изисква освен инструктаж?
Благодаря Ви!
Здравейте, госпожо Свиленова,
Ето още някои дейности, които трябва да предвидите:
1. На първо място освен извънреден инструктаж, ще е необходимо обучение на работещите за работа с машината, както и на персонала по поддръжката (Чл. 167. от Наредба 7/1999 г.)
Чл. 167. (1) Работодателят осигурява работещите да получат необходимото обучение за използването на работното оборудване, в т. ч. и обучение за всеки възможен риск.
(2) При ремонт, изменение, поддържане и обслужване на работно оборудване съответните работещи трябва да получат необходимото специфично обучение.
2. Освен на работещите с машината, препоръчваме извънреден инструктаж и на другите работници в помещението, където ще се монтира машината (чл. 168. от Наредба 7/1999 г.)
Чл. 168. (1) Работещите трябва да бъдат запознати с опасностите, произтичащи от работното оборудване, включително и това, което те не използват непосредствено…
3. Необходимо е да се направи оценка на риска (да се актуализира оценката на риска за тези, които ще работят с машината и за другите работници в помещението) (Наредба № 5 от 11.05.1999 г.
Чл. 11. (1) Оценката на риска се преразглежда, когато:
1. настъпят промени, които могат да окажат влияние върху риска – въвеждане на нови производствени процеси, оборудване, продукти…
4. Да се изготви инструкция за безопасна работа.
5. Да се направи график за поддръжка на машината.
Здравейте,
Имам следния въпрос: Работа на кариера, при назначаване провеждаме начален инструктаж, след това на работно място, периодичен и всекидневни ежедневен. Необходимо ли е веднага след назначаването на даден служител при вписване на начален иструктаж, който го водим два дни и през това време да се води и ежедневен или след това?
Здравейте, госпожо Андреева,
Личното ми мнение е, че не е небходим ежедневен инструктаж за дните, в които се провежда началния инструктаж, тъй като в тези дни човекът въобще не е достигнал до работното си място и не извършва дейности, за които се изисква ежедневен инструктаж.
Благодаря Ви
Здравейте,
ще имаме 4 работника на строителната площадка за определен период от време, които са на трудов договор с друга строителна фирма. Какъв договор трябва да сключим с тази фирма и какви документи трябва да подпишем ние и съответно работниците.Може ли някаква съвсем применрна бланка.
Предварително благодаря за съдействието!
Здравейте,
Договорът с фирмата може да бъде за възлагане на работа като изпълнител (подизпълнител).
По отношение на безопасността е необходимо да имате т. нар. споразумение по чл. 18 от ЗЗБУТ:
Вижте пример тук: https://zbut.eu/biblioteka/templates/sporazumenie-po-chl-18-stroiteli/
На работниците трябва да бъде направен начален инструктаж за площадката като лица от външни фирми, а след това подлежат на ежедневен инструктаж – ако правилно разбирам ситуацията, препоръчително е да се прави от техническия ръководител.
Въпрос от г-н Цветан Николов:
„Въпросът ми е относно попълването на колона №3/цех, звено, отдел, участък/ в книгата за начален инструктаж при инструктиране на лица от външни фирми. Името на обекта/отдела, на който са изпратени ли се записва или на отдела/фирмата от която идват?“
Отговор:
При инструктаж на лица от външни фирми в тази колона вписвайте името на фирмата, от която са работниците.
Здравейте,
Би могло началния инструктаж да се проведе в един и същ ден с извънреден инструктаж. Например, ако има трудова злополука и заповед, с която се изисква да се проведе извънреден инструктаж на всички работещи, то след началния инструктаж, на новопостъпилия може да се проведе и извънреден инструктаж.
Може в конкретната заповед за провеждане на извънредния инструктаж да се посочи, че новопостъпили се запознават с информацията (темата) на този инструктаж при началния или по време на инструктажа на работното място и тогава няма да е необходимо да го документирате отделно.
Извънредният инструктаж се прави при настъпване на определени обстоятелства, описани в чл. 16 на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. , т.е. той няма периодичност. Може да се наложи в два последователни дни, а може и цяла година да не се наложи да се прави.
Ако желаете да уточним конкретната ситуация, не се колебайте да се свържете с мен на тел. 0889 319 568
Здравейте, имам въпрос относно извънредния инструктаж на новопостъпил служител. Може ли да съвпада в началния инструктаж или ако не, то кога трябва да се направи. Също така,на колко време трябва да се прави извънреден инструктаж. Благодаря!