Настоящата методика е разработена, с цел подпомогне инспекторите по труда в практическата инспекционна дейност по спазването на трудовото законодателство в животновъдните ферми, по отношение осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
С помощта на указанията за конкретни дейности и фирмени документи по ЗБУТ, които трябва да бъдет проверени, ще можете да се подготвите за проверка от контролните органи.
В раздела “Инспекционна част” са посочени приоритетите и акцентите при осъществяване на инспектирането. Обхванати са въпросите по осигуряване на безопасни условия на труд при работа с основните стационарни машини и съоръжения, специфичните нормативни изисквания за осигуряване на безопасност и хигиена на труда.
Ето част от съдържанието на методиката:
ПРИОРИТЕТИ И АКЦЕНТИ ПРИ ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ИНСПЕКЦИОННАТА ДЕЙНОСТ
При инспектирането във връзка с организацията и управлението на ЗБУТ в животновъдните ферми е необходимо да се обърне по-специално внимание на следните въпроси, а именно:
- Инспекторът по труда проверява дали е осигурено обслужване на работниците и служителите от служби по трудова медицина - чл. 25, ал. 1 от ЗЗБУТ и НАРЕДБА №3 от 2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина, която да консултира и подпомага работодателите, за прилагане на превантивни подходи за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
- Необходимо е да се обърне внимание при оценка на риска на характерните опасности в животновъдната ферма, включени ли са биологични агенти съгласно Наредба №4 за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа, (обн. ДВ, бр. 105 от 2002 г., на МТСП и МЗ). Основните изисквания към работодателя са следните:
- Да извърши оценка на риска от биологични агенти на работното място. При оценката на риска задължително трябва да бъдат определени: видът, степента и продължителността на експозицията на работещите с биологични агенти. При дейности, свързани с експозиция на различни групи биологични агенти (напр. бактерии и гъби) рискът трябва да се оценява на базата на опасността от всички налични
биологични агенти. При оценяването на риска трябва да се отчитат всички възможни пътища на експозиция (чл.4 от Наредба №4 (обн. ДВ, бр. 105 от 2002 г., на МТСП и МЗ) - Контейнерите с биологични отпадъци е необходимо да се събират, съхраняват и изхвърлят съгласно нормативните изискванията (чл.8 (2) от Наредба №4 (обн. ДВ, бр. 105 от 2002 г., на МТСП и МЗ);
- Да предприеме необходимите мерки за отстраняване или намаляване на рисковете чрез елиминиране или замяна на биологичния агент с по-малко опасен (чл.7 от Наредба №4 (обн. ДВ, бр. 105 от 2002 г., на МТСП и МЗ);
- Документацията за оценката на риска е необходимо да съдържа условията и срок за нейното преразглеждане, съгласно чл. 11, ал. 3 и чл. 20, ал. 3, т. 11 от Наредба №5 от 1999г. на МТСП и МЗ. Създадена ли е организация и контрол върху изпълнението и ефективността на превантивните мерки (чл. 16, ал. 1, т. 5 на ЗЗБУТ и чл. 20, ал.3, т. 10 от Наредба №5 от 1999 г., на МТСП и МЗ).
В методиката ще намерите още насоки за конкретни проверки в следните раздели:
- Безопасност на труда
- Доилни инсталации
- Млекохладилни инсталации
- Малогабаритни фуражомелни машини
- Електрострижбени агрегати
- Транспортьори за зърно и тор
- Транспортни средства – електрокари и мотокари
- Бункери, силози и шахти
- Безопасна работа с опасни химически вещества и препарати
- Безопасна работа при ръчно обработване на товари
- Безопасна работа при отглеждане на животни
- Хигиена на труда
В методиката има и ПРИМЕРЕН ВЪПРОСНИК за инспектиране по спазване на здравословни и безопасни условия на труд в животновъдните ферми с препоръчително действие на инспектора при установяване на нарушение
Методиката е разработена от инж. Виолета Анастасова – главен инспектор в отдел “ МСПП”, към Дирекция “Условия на труд” при ИА “ГИТ” и утвърдена е със заповед № 0443/25.11.2009 г. на Изпълнителния директор на ИА “ГИТ”.