Кърлежите са паразити, които са широко разпространени в природата и техният "сезон" започва още през месец април и завършва през октомври.
За да могат да се развиват, имат нужда от кръв - може да бъде както от животни, така и от човека. Ухапването им не се усеща, но резултатите могат доста лоши, ако кърлежът е инфектиран.
Сред болестите, които могат да бъдат предадени с кърлеж са Лаймска болест, Марсилска треска, Кримска-Конго хеморагична треска и Ку-треската. По-разпространени в България са първите две.
Подготвили сме за вас 3 брошури за повишаване на информираността на колегите ви:
Как да направим проверка на тялото за кърлежи
Често очакваме, че е възможно кърлежът да бъде само на места, които са били в контакт със зеленина или с животно. За съжаление, обаче, след като се премести на нашето тяло, кърлежът може да се движи без да го усещаме и обикновено търси топлите места.
Затова с тази брошура (pdf, A3 формат) напомняме за основните места по нашето тяло, които да проверим за наличие на кърлеж.
Как да отстраним безопасно кърлеж
Кърлежът трябва да се извади до 24 часа от момента на прикрепване към тялото.
Колкото по-рано, толкова е по-малка вероятността от зараза.
Важно: НЕ ПОЛИВАЙТЕ ВПИТИЯ КЪРЛЕЖ С ОЛИО, АЦЕТОН, СПИРТ, РАКИЯ, ГРЕС И ДР.! Да, той ще падне, но преди това ще повърне в ухапаното място и ще ви зарази!
Лаймска болест - стадии и признаци
Най-честата инфекция, която се предава от кърлежи, е лаймската болест. Почти една трета от възрастните кърлежи са носители на тази болест.
Симптомите на лаймската болест могат да приличат на тези на грипа – втрисане, главоболие, мускулни и/или ставни болки.
Болестта протича в три стадия, представени в прошурата (pdf, A3 формат):
Благодаря за полезната и изчерпателна информация!
Както винаги навременна!
Калина Стойкова