В брой 20 на Държавен вестник от 7 март 2017 г. е публикувана Наредба № 1 от 17 февруари 2017 г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове.
Наредбата се издава на основание чл. 17, ал. 2 на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) и съдържа мерките по прилагане на Регламент (ЕС) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) № 842/2006 (ОВ, L 150/195 от 20 май 2014 г.)
Изисквания за правоспособност
Съгласно чл. 17б, ал. 1 на ЗЧАВ "Физическите лица са длъжни да притежават документ за правоспособност за извършване на дейности, свързани със:
- проверки за течове на стационарно хладилно, климатично и противопожарно оборудване, стационарни термопомпи, хладилни устройства на хладилни камиони и ремаркета, съдържащи 5 тона СО2 еквивалент или повече флуорсъдържащи парникови газове, или 10 тона СО2 еквивалент или повече, когато са херметически затворени и етикетирани като такива;
- възстановяване на флуорсъдържащи парникови газове от охлаждащи вериги на стационарно хладилно, климатично и противопожарно оборудване, стационарни термопомпи, хладилни устройства на хладилни камиони и ремаркета, стационарно оборудване, съдържащо разтворители на основата на тези газове, както и стационарна електрическа комутационна апаратура;
- монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на стационарно хладилно, климатично и противопожарно оборудване, стационарни термопомпи, хладилни устройства на хладилни камиони и ремаркета, електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове.
Новата наредба определя реда и начина за издаване на описаните в ЗЧАВ документи за правоспособност, а именно:
1. Правоспособност за извършване на дейности със стационарно хладилно, климатично и термопомпено оборудване и хладилни устройства на хладилни камиони и ремаркета, съдържащи флуорсъдържащи парникови газове.
- Документът се издава от председателя на Българската браншова камара – машиностроене (ББКМ).
- Обучението на физически лица се извършва от професионални гимназии и професионални колежи, ЦПО и висши училища.
2. Правоспособност за извършване на дейности със стационарнo противопожарнo оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове.
- Документ за правоспособност се издава от ГДПБЗН.
- Обучението на физически лица се извършва от професионални гимназии и професионални колежи, ЦПО и висши училища, както и от търговски дружества, извършващи монтаж и/или поддръжка и сервизно обслужване на стационарно противопожарно оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове.
3. Правоспособност за извършване на дейности с електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове.
- Документът за правоспособност се издава от Българската браншова камара на енергетиците (ББКЕ).
- Обучението се извършва от производители на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове и оператори на електрическа комутационна апаратура, съдържаща флуорсъдържащи парникови газове.
4. Правоспособност за извършване на възстановяване на флуорсъдържащи парникови газове от климатични системи на моторни превозни средства.
- Документът за правоспособност се издава от ББКМ.
- Обучението се извършва от професионални гимназии и професионални колежи, ЦПО и висши училища.
5. Правоспособност за извършване на възстановяване на разтворители на основата на флуорсъдържащи парникови газове от стационарно оборудване
- Документът за правоспособност се издава от Българската стопанска камара (БСК).
- Обучението се извършва от производители на оборудване, съдържащо разтворители, основани на флуорсъдържащи парникови газове и оператори на оборудване, съдържащо разтворители, основани на флуорсъдържащи парникови газове.
За всички документи срокът на валидност е 5 години от датата на издаването.
В наредбата са посочени и реда и начина за издаване на документи за правоспособност на юридическите лица, които извършват дейности, свързани с монтаж, сервизно обслужване, поддръжка, ремонт или извеждане от експлоатация на стационарно хладилно, климатично и противопожарно оборудване, както и стационарни термопомпи, съдържащи флуорсъдържащи парникови газове.
Въпреки че наредбата влиза в сила от деня на обнародването в Държавен вестник (7 март 2017 г.), са дадени 60 дни за разработване на процедури за издаване, временно отменяне и отнемане на сертификатите.
Досие на оборудването
Операторите на оборудване, за което се изискват проверки за течове съгласно чл. 4 от Регламент (ЕС) № 517/2014, създават и поддържат досие съгласно чл. 6, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) № 517/2014 във формат съгласно приложение № 3.
Това изискване влиза в сила два месеца след обнародване на наредбата (8 май 2017 г.)