ДВ, бр.100 от 24.11.2020: Наредба 4 за биологичните агенти и Наредба 5 за оценка на риска

В броя е обнародвана Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2002 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа (ДВ, бр. 105 от 2002 г.).

С измененията се въвеждат изискванията на две директиви:

  • Директива (ЕС) 2019/1833 на Комисията от 24 октомври 2019 г. за изменение на приложения I, III, V и VI към Директива 2000/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета във връзка с адаптации от чисто техническо естество (ОВ L 279, 31.10.2019 г.);
  • Директива (ЕС) 2020/739 на Комисията от 3 юни 2020 г. за изменение на приложение III към Директива 2000/54/ЕО на Европейския парламент и на Съвета във връзка с включването на SARS-CoV-2 в списъка на биологичните агенти, за които е известно, че заразяват хората, и за изменение на Директива (ЕС) 2019/1833 на Комисията (ОВ L 175, 4.06.2020 г.)

Внимание! Необходимо е да се преразгледа оценката на риска (за цялата организация, за определени дейности или работни места) съгласно чл. 11, ал. 2, т. 2 от Наредба № 5 от 1999 г. – промени в нормативната уредба.

За фирмите, в които не е идентифицирана друга опасност, свързана с биологични агенти, освен SARS-CoV-2 (COVID-19), е необходимо да се провери в коя група е класифициран агента в оценката и съответно да се отрази актуалната класификация (в нашата примерна оценка на риска от пролетта бяхме определили група 4, сега по наредба е група 3). С оглед на това е препоръчително да се оцени ефективността на приложените вече мерки и дали се необходими допълнителни.

За организации с идентифицирани опасности от експозиция на биологични агенти от група 2, 3 и 4 е задължително да се преразгледа оценката на риска. Това може да стане чрез анализ на промените в приложение 4 и 5 (приложимото за съответната фирма) и потвърждение относно достатъчността на предприетите мерки или решение за предприемане на допълнителни мерки. Можете да преформатирате изискванията на съответното приложение в чек-лист и така да оцените дали прилагате необходимите мерки.

При диагностична лабораторна дейност, свързана със SARS – CoV-2 – обърнете внимание на допълнението в забележките към част III „Вируси“ на Приложение 1 (вижте по-долу).

Общи изменения

  • Поставяне на препратки към актуалните нормативни актове:
    – за знаците и сигналите (изм. на чл. 8, ал. 1, т. 5)
    – за службите по трудова медицина (чл. 9, ал. 4)
    – за имунизациите (чл. 17, ал. 3)
  • По-коректно описание на възможните средства за измиване и тоалет – вместо „антисептични средства за кожата“ – „биоциди от главна група 1, продуктов тип 1, разрешени по реда на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси или в съответствие с Регламент (ЕС) № 528/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 г. относно предоставянето на пазара и употребата на биоциди (ОВ, L 167 от 27.06.2012 г.)“.
  • Добавяне на изискване за наличие на писмени инструкции за работа и с биологични агенти от група 3 (до момента се изискваше само за група 4)!
  • Приложение № 2 към чл. 6, ал. 2 се изменя като става само индикативен списък и има уточняващо изречение „Когато резултатът от оценката на риска, извършена в съответствие с чл. 4 и чл. 6, ал. 2, показва неволна експозиция на биологични агенти, е възможно да съществуват други трудови дейности, невключени в това приложение, които следва да се вземат предвид.“

Допълнение за SARS-CoV-2

В част III „Вируси“ на Приложение  № 1 към чл. 3, ал. 2 е добавен Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) в група 3.

Добавено е и следното изискване:

В съответствие с член 23, ал. 4 несвързана с размножаване диагностична лабораторна дейност, включваща SARS-CoV-2, трябва да се извършва в съоръжение, в което се използват процедури, еквивалентни най-малко на второ ниво на изолация. Свързана с размножаване дейност, включваща SARS-CoV-2, трябва да се извършва в лаборатория от трето ниво на изолация с въздушно налягане, отрицателно спрямо атмосферното.

Нова част IV на Приложение 1 „IV. Болестотворни агенти приони“

В тази част има шест  биологични агента, пет от които са в група 3.

За тях е посочено, че „могат да представляват ограничен риск от заразяване за работниците, тъй като те обикновено не са заразни по въздушен път“. Поради тази причина се оценяват „защитните мерки на изолация, които да се прилагат по отношение на такива агенти, като се отчитат естеството на конкретните дейности и количеството на съответния агент, за да се определи дали при определени обстоятелства някои от тези мерки могат да не се изискват“.

Изменения и допълнения в списъците с бактерии, вируси, гъби и паразити

В съответните части на Приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 са направени редица изменения (с махане на някои биологични агенти) и добавяне на нови. Отбелязали сме тези изменения в съответните части в страницата на наредбата.

Тъй като частта за вирусите е подредена по съвсем нов начин, не успяхме да направим сравнение между двете таблици и там сме отбелязали само добавянето на SARS-CoV-2 вируса.

Изменения на Приложение V и VI – мерки и нива на изолация

На практика има промяна най-вече във формулировките и някои по-конкретни изисквания. Например, относно филтрирането на входящият и изходящият въздух в контролираната зона изрично е вписано, че трябва да става с филтър HEPA(Високоефективен въздушен филтър за прахови частици.)

Ако прилагате такива мерки на защита, е добра идея да направите сравнителен анализ, като минете през новите формулировки и оцените дали не е необходимо да предприемете допълнителни мерки. Това ще бъде част от преразглеждане на оценката на риска във връзка с  чл. 11, ал. 2, т. 2 от Наредба № 5 от 1999 г.

Допълнение на Наредба 5/1999 г. за оценката на риска

В заключителни разпоредби е направено и допълнение на Наредба № 5 от 1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска, с което се изисква преразглеждане на оценката при извънредна епидемична обстановка (нова т. 3 в ал. 2 на чл. 11).

👉🏻 Спестете време и усилия с готови ЗБУТ ресурси!

Получете незабавен достъп до пълен набор от ресурси за здравословни и безопасни условия на труд:
✅ Готови образци на фирмени документи
✅ Подробни ръководства с ясни указания за прилагане на ЗБУТ изискванията
✅ Презентации, чеклисти и практически насоки
✅ Готови инструкции за безопасна работа
✅ Актуална нормативна база по ЗБУТ
✅ Безплатни обучения по ЗБУТ
💡 Абонаментът Ви спестява време и Ви помага да изпълнявате задълженията си по ЗБУТ с увереност.
Над 900 ни се довериха
➡️ Разгледайте абонаментните планове и осигурете пълен достъп до всички ресурси!

Вашият коментар