Изисквания за защита на работещите от съществуващи или потенциални рискове за здравето и безопасността при експозиция на биологични агенти на работното място са определени в Наредба № 4 от 14.10.2002 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа.
По смисъла на наредбата биологичните агенти са:
"Mикроорганизми, вкл. онези, които са генетично модифицирани, клетъчни култури и човешки ендопаразити, които могат да провокират инфекция, алергия или токсичност. Могат да бъдат: бактерии, вируси, болестотворни агенти приони, паразити, гъби."
Както и в останалите случаи на фактори на работната среда, се изисква да бъде оценен риска и да бъдат предприети мерки. При оценяването на риска трябва да се извърши класификация на биологичния агент по рискова група.
Класифициране на биологичните агенти по рискови групи
Наредба № 4 от 14.02.2002 разделя биологичните агенти на работното място на четири групи в зависимост от вероятността те да причинят заболяване и от възможността за превенция и лечение.
Група 1 - биологични агенти, които вероятно няма да причинят заболяване у хората.
- Бактерии: често срещани във въздуха, почвата и водата. Нормалната флора на кожата и стомашно-чревния тракт на човека. Микроорганизми, които се използват в
микробиологичните лаборатории и в индустрията. - Вируси: различни ваксини.
- Гъби: често срещани във въздуха, почвата и водата. Нормалната флора на кожата и стомашно-чревния тракт на човека. Микроорганизми, които се използват в индустрията.
Група 2 - биологични агенти, които могат да причинят заболяване у хората и да представляват опасност за работещите, но не е вероятно да се разпространят в обществото и обикновено има ефективна профилактика или средства за лечение.
- Бактерии: Clostridium tetani (причинителят на тетанус), Vibrio cholerae (причинителят на холера), E. coli, причинителят на салмонелоза, Legionella pneumophila (причинителят на легионерска болест) и др.
- Вируси: хепатит А, Orf-вирус и др.
- Гъби: Aspergilus fumigatus, Trichophiton и др
Група 3 - биологични агенти, които могат да причинят тежко заболяване у хората и да представляват сериозна опасност за работещите, възможен е риск за разпространяване на заболяването в обществото, но обикновено има ефективна профилактика или средства за лечение.
- Бактерии: причинителят на туберкулоза, антракс, орнитоза и др.
- Вируси: причинители на СПИН, жълта треска, хепатит В, хепатит С, COVID-19 и др.
- Паразити - причинителят на ехинококоза (кучешка тения) и др.
- Гъби: причинители на тежки системни (т.е. увреждащи много органи) инфекции.
Група 4 - биологични агенти, които причиняват тежки заболявания у хората и представляват сериозна опасност за работещите, съществува висок риск за разпространяване на заболяването в обществото и обикновено няма ефективна профилактика или средства за лечение.
- Вируси: Lassa - вирус, причинителят на вариола, Ebola- вирус и др.
Видове въздействие (заболявания)
Биологични агенти на работното място могат да причинят 3 типа заболявания:
- Инфекциозни заболявания
- Алергични заболявания
- Интоксикации
Някои биологични агенти могат да причинят раково заболяване или да увредят плода на бременната работеща.
Инфекциозни заболявания
В нашата видеотека ще намерите и запис от презентацията на доц. Катя Вангелова по темата: