Тази анкетна карта и инструкцията към нея е изготвена в СЗ „Промоция на здравето“ на Националния център по хигиена, медицинска екология и хранене (сега Национален център по обществено здраве и анализи), от колектив: З. Запранов, Б. Ценова, Цв. Моллова.
За прототип е използване анкетната карта публикувана от H. Demmer, Worksite health promotion: how to go about it, European Health Promotion Series # 4, WHO/ Europe, WKK BV (edd.), Copenhagen, Essen, 1995, 83-88.
Анкетната карта е пригодена и апробирана практически за целите на оценката на работните места и професионалния риск в „Котлостроене“ АД, София, „Центромет“ АД – Враца и „Енергия“ АД – Търговище (членове на НМФУЗБ) при активното съдействие на техните ръководители и инж. А Петков, инж. В. Беличовски и инж. П. Киров. Свободното използване на анкетната карта е възможно при цитиране на нейните изготвители.
ИНСТРУКЦИИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА АНКЕТНОТО ПРОУЧВАНЕ
I. ПРОВЕЖДАНЕ
Резултатите от тази анкета са представителни, ако с правилно попълнени карти са анкетирани 50 и повече процента от работещите на определено работно място и техният брой е 3 и повече.
Анкетиращият има за задача:
- Да даде достатъчни разяснения по целта на процедурата и начина на попълване на анкетната карта. Анкетата няма за цел събиране на данни относно личността на отделния участник, а събиране на информация, позволяваща подобряване на работните условия с цел безопасност и сигурност на собствената работа, здраве и благополучие на работниците, които са предпоставка за по-високо качество и производителност, а оттук и за по-високи доходи.
- Да подчертае анонимността на анкетното проучване – информацията е необходима за оценка на условията на работа по работни места. Резултатите се представят и разглеждат обобщено в общи таблици, графики и др.
- Да наблегне върху необходимостта от чисто и без пропуски попълване на анкетната карта по хода на въпросите.
- Да акцентира върху условието картите да се попълват самостоятелно, а не на групови “заседания” и “обсъждания”.
- Да попълни при връчването на картата защрихованото квадратче на първата страница с номера и наименованието на работното място според приетата от КУТ класификация на работните места.
- Да даде точни указания след колко време, къде и на кого да се предаде попълнената карта (името на лицето, което ще събере картите се записва в скобите вдясно от защрихованото квадратче).
- Да отговори ясно и изчерпателно на всички въпроси на участниците в анкетното проучване след връчване на картите, особено по възприеманите като неясни формулировки на въпросите. Такива запитвания трябва да се записват и обсъждат с оглед усъвършенстване на анкетната карта.
- Да уточни начина на отбелязване на “истинския отговор” при поправяне на допусната грешка.
За да изпълни тези задачи анкетиращият трябва да познава в детайли анкетната карта и настоящите инструкции.
Анкетиращият трябва да осигури атмосфера на обективност, доверие и сигурност. Той не трябва:
- да внушава как да се отговори по отделните въпроси;
- да обсъжда даден работник и отговорите на предадената му анкетна карта с който и да е друг;
- да съдейства само за коректното попълване, а не да дава оценки и мнения относно отговорите като „лоши“, „неправилни“ и т.н.
II. ОБРАБОТКА И АНАЛИЗ
Следва да се отчита съотношението между раздадени анкети (задължително записване на техния брой) и върнатите, попълнени анкетни карти, съответно правилно попълнените, даващи необходимата информация карти.
% отзовали се = (Върнати попълнени карти/Раздадени карти) х 100
% правилно попълнени карти = (Правилно попълнени карти/Върнати попълнени карти) х 100
За всеки комплекс въпроси (модул) се изчислява обща оценка, равна на сумата от броя въпроси, получили съответно отговор „често“ или „почти постоянно“ (модули 3 и 5) или „малко“, „не“ при модул 4 (без подвъпрос 4.6, при който се отчитат отговорите “отчасти” и “до голяма степен”), разделена на броя на правилно попълнените анкетни карти, които се обработват. Получава се средна оценка за даден тип работно място, сравняема със съответните оценки при други работни места във фирмата.
Оценка = Сума на въпросите с интересуващия процедурата отговор в съответния модул/Брой на приетите за обработване правилно попълнени карти
1. При модул № 3, колкото по-висока е оценката, толкова повече са проблемите, свързани с условията на работа и съответно по-голям е рискът за здравето. От този модул се формират две оценки.
- Всеки интересуващ ни отговор на първите 23 въпроса (3.1 – 3.23) е индикатор за проблеми от областта на съдържанието и организацията на труда. Колкото е по-висока оценката от тези 23 въпроса, толкова повече са проблемите в тази област. Всеки един въпрос с отговор “често” и “почти постоянно” следва да се обсъди и отделно, особено случаите с най-висока честота. По преценка, номерата на въпросите по поне първите 5 честоти се отбелязват в специална графа на крайната таблица.
- Колкото по-висока е сборната оценка от останалите 9 въпроса на модул 3 (3.24 – 3.32),толкова повече са проблемите, свързани с условията на работа и съответно по-голям е рискът за здравето. Всеки един въпрос получил такъв отговор, е индикатор за област, в която се изискват подобрения, особено случаите с най-висока честота.
2. За модул №4, “Психосоциален климат и сигурност”, оценката може да заема стойности от 0 до 7. Колкото е по-висока оценката, толкова повече са проблемите в областта на социалните отношения и общите условия на работа – сигурност, удовлетвореност.
3. За модул № 5, “Здравни оплаквания”, тази оценка, на базата на отговорите “често” и “почти постоянно” може да има стойности от 0 до 27; средната оценка за нивото на оплакванията може да бъде сравнявана не само с други работни места, но и с външни,
референтни групи, други фирми. Отговорите на въпроси 5.28, 5.29 и 5.30 се обработват отделно. При въпросите 5.28 и 5.29 се изброяват отговорите “понякога”, “често” и “почти постоянно” и се формират два сбора за всеки от двата въпроса: (а) сума от отговорите “понякога”, “често” и “почти постоянно” и (б) сума “често” и “почти постоянно”. В таблицата тези суми се посочват с разделителна черта в обща графа “лекар”: а-5,28 / а-5,29 и б-5,28 / б-5,29. Отговорите при въпрос 5.30 се изваждат описателно и се анализират с оглед честотата на наличието на едни и същи оплаквания на това работно място. На същия анализ се подлагат и отговорите на въпросите от 1 до 27.
4. Допълнителните въпроси със свободен отговор към въпрос 3 и свободните отговори на въпроси 6 и 9, относно предложения за подобрения трябва да се систематизират и анализират в пълен текст, тъй като са един източник на рационални решения на проблеми според най-пряко засегнатите и заинтересовани лица, познаващи най-добре натоварването и спецификата на дейността и работното си място.
5. При модули №7 и №8 “Инструменти и помощни средства”:
- въпрос 7 (7.1 до 7.6): всеки отговор „не“ или “отчасти”, от дясната колонка „Предоставени“, е индикатор за намеса, при положение, че съответният инструмент е отбелязан като „Необходим“ – отговор „да“ или “отчасти”. При обработката, щом в графа “Необходим” е посочено “да” или “отчасти” се изброяват случаите с отговор “отчасти” или “не” в графа “Предоставени”.
- въпрос 8 (8.1 – 8.6), “Състояние на необходимите инструменти” – отчитат се отговорите в графата „лошо“ , като всеки от тях е индикатор за намеса. При обработката, по всеки подвъпрос се изброяват отговорите “лошо”.
6. За модул №10, “Тип защитни средства”: отговорите в колонка защита “средна” и “лоша” се изброяват за всеки въпрос и записват в таблицата като сбор “лоша” и сбор “лоша” и “средна”. Колкото по-високи са сборовете, толкова по-неудовлетворително е състоянието на защитните средства, като на такъв отговор по всеки един от въпросите 10.1 – 10.9 трябва да се отдели специално внимание и да се разгледа отделно. По отношение на оценката “Комфорт при носене” по всеки вид ЛПС се сборуват оценките “лош”. Високата сума в тази колона е индикатор за нужда от ергономични подобрения или замяна на ЛПС с поподходящи, нови модели. Всяко защитно средство с лош комфорт при носене се разглежда отделно, тъй като мерките за подобрения са специфични.
7. За модул №11 (1,2,3,4) “Хигиенно-битови условия”, се сумират по въпроси отговорите “лошо” и “няма”.
III. ИНТЕРПРЕТАЦИЯ
След оценка и обсъждане на резултатите за едно работно място се препоръчват сравнения между работните места и със средните резултати за фирмата. При работни места със значителен брой работници може да се анализират резултатите по групи работници с поголям или по-малък трудов стаж на едно и също работно място (въпрос 2).
ИЗТЕГЛЕТЕ АНКЕТНАТА КАРТА / PDF / 1, 66 MB