В брой 10 на Държавен вестник е обнародвано Постановление № 28 от 1 февруари 2021 г. за изменение и допълнение на Наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателни съоръжения, приета с Постановление № 199 на Министерския съвет от 2010 г.
С постановлението се правят редица изменения, насочени към:
- прецизиране на текстове с цел да се избегнат тълкувания;
- поправяне на препратки към актуалните нормативни актове и стандарти;
- облекчаване на административната тежест, вкл. удължаване на някои срокове за технически прегледи.
Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", като производствата по глава пета от наредбата, свързани с вписване в регистъра на лицата, които извършват поддържане, ремонтиране и преустройство на повдигателни съоръжения, започнали преди влизането в сила на това постановление, се довършват по досегашния ред.
За вас сме подготвили сравнителна таблица на всички изменения, която ще намерите в края на анализа.
Текстът е достъпен само за абонати на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА |
Стани част от стотиците абонати Получи бърз достъп до експертна информация и документи, които можеш да приложиш веднага! Бъди винаги в час с актуалните нормативни изисквания! |
Пълен достъп до всички ресурси
|
Според Чл. 100, ал.4 Сапаните не подлежат на регистрация пред органите за технически надзор, но ползвателят осигурява тяхната безопасна експлоатация и следи за наличие на неизправност и/или липса на маркировка.
Така както разбирам промените в наредбата, „сапаните“ отпадат от ежемесечните проверки и записи в дневник, по чл.61, понеже вече не са „сменяеми товарозахващащи приспособления“.
Така всеки ползвател сам преценява на какъв период да „следи за наличие на неизправност и/или липса на маркировка“ и как и дали да документира това „следене“.
Точно така, на практика изискването на чл. 61, ал. 1 за месечни проверки вече не важи за сапаните.
От тази гледна точка остава като добра практика да се продължи с месечните проверки (или да се определят такива с друга периодичност) и те да се документират с оглед осигуряване на безопасност и наличие на доказателства.
Благодаря, исках да съм сигурен, че съм разбрал правилно прочетеното.
От измененията на Наредбата не става ясно „сапаните“ остават ли в обхвата на „сменяемите товарозахващащи приспособления“? Преди в опеделенитео за „товарозахващащи приспособления“ ясно пишеше, че сапаните са такива. Вие как го разбирате?
На първо място трябва да отбележим, че вече говорим не просто за „товарозахващащи приспособления“, в които по определение преди в тази, а сега в Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините спадат и сапаните, а за „сменяеми товарозахващащи приспособления“.
В този смисъл новото определение вече е различно и отговаря на определението в стандарта EN 13155 „Кранове. Безопасност. Сменяеми товарозахващащи приспособления“, като това ново понятие не обхваща сапаните (както и цитираният стандарт не обхваща сапаните) .
Сапаните са „товарозахващащи приспособления“ (по определение в Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините), но не са“сменяеми товарозахващащи приспособления“ (по определение в тази наредба и EN 13155), за които се изисква технически надзор.
Ето например какво пише в мотивите към доклада за промените:
Линк към мотивите: https://www.mi.government.bg/bg/discussion-news/proekt-na-postanovlenie-na-ministerskiya-savet-za-izmenenie-i-dopalnenie-na-naredbata-za-bezopasnata-3949-m0-a0-1.html