С преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс са направени дребни промени в Кодекса на труда и редица закони:
- Закон за безопасно използване на ядрената енергия
- Закон за движението по пътищата
- Закон за държавния служител
- Закон за железопътния транспорт
- Закон за защита при бедствия
- Закон за здравето
- Закон за лечебните заведения
- Закон за министерството на вътрешните работи
- Закон за подземните богатства
- Закон за техническите изисквания към продуктите
- Кодекс за социално осигуряване
Измененията са два основни вида:
- преди записите бяха, че обжалването става пред Върховния адмиинстративен съд, докато сега записите са, че обжалването (например за мълчалив отказ, отнемане на лицензия, административни актове) става пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
- допълнения относно изпълнението на различни задачи, като е уточнено, че те се извършват не само от конкретния министър, но може и от определено от него длъжностно лице от състава на министерството.
Например в Кодекса на труда е изменен чл. 36 ал. 7 от:
Отказът на Министерския съвет да признае организация на работниците и служителите или на работодателите за представителна се мотивира и съобщава на заинтересуваната организация в 7-дневен срок от приемането му. Заинтересуваната организация може да обжалва отказа пред Върховния административен съд.
на
Отказът на Министерския съвет да признае организация на работниците и служителите или на работодателите за представителна се мотивира и съобщава на заинтересуваната организация в 7-дневен срок от приемането му. Заинтересуваната организация може да обжалва отказа пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.