Нормативно основание: чл. 187, ал. 1, т. 1 на Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане.
Чл. 187. (1) Ползвателят на съоръжения под налягане е длъжен:
1. лично да отговаря или да определи едно или повече лица, които да отговарят за безопасната експлоатация на съоръженията под налягане и да го представляват пред органите за технически надзор.
Тъй като все още нямаме процедура за организация на безопасната експлоатация на съоръжения под налягане, използвам този образец да публикувам отговора на въпрос, свързан с манометрите на съдове под налягане:
❓ Възможно ли е да считаме, че манометрите на съд под налягане са индикаторни и съответно да не преминават метрологичен надзор?
Нормативно основание: Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, чл. 189 (3) Изискванията на този раздел се прилагат към манометри, използвани в съоръжения под налягане и в железопътния транспорт, с обхват на измерваното налягане от минус 100 kРа до 160 MРa, с изключение на такива, които се използват като индикатори.
➡️ Отговор: Не сме запознати в нормативните актове да има определение за индикаторен манометър, но според общо разбиране и от съдебни решения, можем да говорим за индикаторен манометър, ако става въпрос за такъв, който служи само за установяване дали има подаден въздух към машината и няма връзка с безопасността на труда.
Манометрите в съдовете под налягане са част от оборудването, свързано с безопасната работа на съда.
Той служи за измерване на налягането и обслужващият персонал има задължение да спре експлоатацията, ако налягането се повиши над максимално допустимото налягане с повече от 10 на сто и продължи да расте. Т.е., ако го няма, съществува риск, свързан с безопасността на съоръжението.
От тази гледна точка, не можем да говорим за „индикаторен манометър“, когато става въпрос за такъв в съд под налягане.