Забележка: Примерен план за евакуация по Наредба № 8121з-647 има в образеца на Пожарно досие.
В Закона за защита при бедствия предприятията в зависимост от характеристиките си са разделени на две групи в зависимост от рисковете:
Първа група (чл. 35) - задължение за изготвяне на авариен план
В този случай предоставяме информация на кмета за изготвяне на общинския план.
Задължение за изготвяне на авариен план имат Юридически лица и еднолични търговци, собственици и ползватели, осъществяващи дейност в обекти, представляващи строежи по чл. 137, ал. 1, т. 1, буква "г" или "д" от Закона за устройство на територията, която представлява опасност за възникване на бедствие. Това са:
- строежи, криещи опасност от взрив, от значително вредно въздействие върху околната среда или от разпространение на отровни или вредни вещества;
- хидротехнически съоръжения, криещи опасност от наводнения, в т.ч. язовири и прилежащите им съоръжения и временно строителство.
Забележка 1: С измененията в Закона за защита при бедствия, отпадна задължението за изготвяне на авариен план към останалите обекти представляващи строежи първа, втора и трета категория по чл. 137 от ЗУТ - вижте повече за изменението.
Забележка 2: Съгласно чл. 35, ал. 2 на ЗЗБ "Съдържанието на аварийния план може да бъде различно от посоченото в ал. 1, ако е определено в специален закон или в издадените въз основа на него подзаконови актове."
Ако предприятието попада в описанието по-горе, ЗЗБ изисква да бъде оценено какво може да се случи на негова територия (каква авария) и по какъв начин това ще се отрази на съседни и не толкова съседни обекти. В тази връзка възниква и задължението да бъде предоставена на кмета на общината информация за изготвяне на общинския план за защита при бедствия относно:
а) източниците на рискове от дейността им;
б) вероятните последствия при аварии и начините за ликвидирането им;
в) възможните въздействия върху населението и околната среда;
г) мероприятията, силите и средствата за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи в обекта.
Моля за уточнение, относно изискванията за задълженията за изготвяне на план за защита при бедствия по чл. 36 от ЗЗБ. С промените от 2017г. в ЗЗБ, текста касаещ „производствени сгради“ е отпаднал, докато според описаното от Вас, за тях има изискване за изготвяне на план. В тази връзка за месопреработвателно предприятие с 600 души персонал разработва ли се план по чл. 36 от ЗЗБ или не.
Здравейте, госпожо Денчева,
Благодаря Ви за бележката. Наистина, има изменение в ЗЗБ, които не сме отбелязали тук, въпреки че има уведомление за абонатите:
https://zbut.eu/news/dv-br-13-ot6-07-02-2017-vazhni-promeni-v-zakona-za-zashtita-pri-bedstviya/
Веднага предприемам мерки за актуализиране на информацията и тук. Месопреработвателно предприятие с 600 души персонал няма задължение за разработване на план по чл. 36 от ЗЗБ.
Актуализирали сме примерните планове с актуализираните такива от РЗПБЗН – Габрово в съответствие с промените.