Източник: Европейска кампания 2007 "Облекчете товара". Информационен пакет.
Кранистите в една голяма фирма за рециклиране в Германия се оплакваха от болки във врата, раменете и горните крайници. Те работеха в кабина на върха на затворен ров, където отпадъците се изсипваха от камиони, и седяха на обикновена въртяща се седалка, използвайки лостове за управление на грайферен кран за смесване и пренасяне на отпадъците към барабана за изгаряне.
Оплакванията започнаха, когато кранистите бяха преместени временно на друг обект. От BGFW (Вerufsgenossenschaft der Gas, Fernwärme- und Wasserwirtschaft), задължителният орган за застраховка от злополуки в газовата, отоплителната и водната индустрия, бе поискано да идентифицира причината за мускулно-скелетните смущения, и оттам бе отправена покана към Браншовия институт за охрана на труда BGIA (Berufsgenossenschaftliches Institut für Arbeitsschutz) да извърши необходимите проучвания.
Бяха направени измервания на работните места с помощта на CUELA, експертна система, използвана успешно на различни работни места за записване и оценка на местните фактори, причиняващи МСС.
Измервателната система се състоеше от датчици и миниатюрен компютър, прикрепени към облеклото на работниците. Различните движения на тялото/ставите бяха измервани непрекъснато при висока честота (50 Hz) в течение на една смяна и записани в картова памет.
Работниците, носещи измерителната система, можеха да извършват своята работа по обичайния начин. Измерванията бяха допълнително документирани на видеозапис, като позата бе изобразена с помощта на триизмерна компютърно анимирана фигура.
Изследваните работни места изглеждаха идентични; организацията на работата, сменният график, работната среда и задачите бяха едни и същи. Разликата беше установена в положението на седалката на кранистите и тъкмо това бе причинило проблема.
Нерегулируемата седалка и нейните инструменти са били проектирани за работа в изправено положение, така че работата в крайно наклонено положение е довела до неблагоприятни пози на ръцете. Седалката бе преустроена, за да се подобри позата, така че сега тя може да се накланя напред постоянно, като се регулира от краниста, както е показано на долната фигура.
Въздействието на новата седалка показа значително подобрени пози на кранистите, реално подобрение на работната ситуация и рязък спад на МСС.
МСС на врата и раменния пояс са проблем в голям брой различни сектори в цяла Европа. Този метод може да бъде пренесен в подобни работни места; например там, където зрителното поле е под работника, какъвто е случаят с кранисти на пристанищни съоръжения.
Лице за контакт: Дирк Дитчен (Dirk Ditchen), Браншови институт за охрана на труда
(Berufsgenossenschaftliches Institut für Arbeitsschutz — BGIA)
електронна поща: Dirk.Ditchen@hvbg.de
Вижте още и: