В тази процедура ще намерите указания кога трябва да въведем физиологичен режим на труд и почивка и как да го направим стъпка по стъпка.
С Наредба № 15 от 31.05.1999 г. се определят условията, редът и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа с цел осигуряване на устойчива работоспособност, намаляване на умората и опазване на здравето на работещите.
Физиологичните почивки се различават съществено от почивките, предвидени в чл. 151 от Кодекса на труда, тъй като те са част от работното време.
Кои нормативни документи изискват физиологичен режим на труд и почивка?
Основното изискване за въвеждане на физиологичен режим на труд и почивка е в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. В чл. 12, ал. 1 е посочено, че физиологични режими на труд и почивка (ФРТП) се въвеждат при:
- работа с високо нервно-психическо натоварване,
- наложен ритъм,
- монотонност и принудителна работна поза,
- определена трудова норма и
- сменна работа
По-нататък се казва, че условията, редът и изискванията за разработване на физиологичните режими на труд и почивка се определят с наредба на министъра на здравеопазването и министъра на труда и социалната политика - това е Наредба №15/1999 г.
В нормативни актове, свързани с конкретни дейности или условия на труд, също има изисквания за въвеждане на ФРТП, понякога с препратка към Наредба 15/1999 г.:
при работа с видеодисплеи - чл. 8 от Наредба №7/2005 г.
- работа при неблагоприятен микроклимат или работа на открито - чл. 21, ал. 3 от Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места
- рискове, произтичащи от експозиция на шум и/или вибрации - няма директна препратка в наредбите, но една от мерките е "подходяща организация на работното време, с достатъчно периоди на почивка"
- товарно-разтоварна работа - чл. 4, ал. 1, т. 4 изисква "разработването и въвеждането на физиологичен режим на труд и почивка за конкретния вид товарно-разтоварна работа".