Определяне на места за трудоустрояване - обща рамка
Нормативните актове поставят изисквания за определяне на два вида места за трудоустрояване:
- места за трудоустрояване на лица с намалена работоспособност
- места за трудоустрояване на на бременни работнички или служителки и на работнички или служителки-кърмачки
Съгласно чл.315, ал. 1 на Кодекса на труда "Работодателят с повече от 50 работници и служители е длъжен да определя ежегодно работни места, подходящи за трудоустрояване от 4 до 10 процента от общия брой на работниците и служителите в зависимост от икономическата дейност."
Внимание: Изискването за определяне на половината от тези места за лица с трайни увреждания е отменено от 01.01.2019 г.!
Здравейте,
При изготвянето на списъка за трудоустрояване, в примерния е посочено „работно място/длъжност“. Да се разбира ли под „работно място“ конкретен обект (ако Компанията разполага с различни клонове) или е достатъчно да се запише просто позицията, без уточнения. Аз лично разбирам „работно място“ в териоториален смисъл, но теоретично, това би усложнило нещата.
Поздрави и благодаря!
Здравейте,
Определенията за работно място са различни в Кодекса на труда и в Наредба 7/1999 г.
Когато е във връзка със ЗБУТ е доста обтекаемо, но когато в изпълнение на изисквания на КТ е по-конкретно:
„Работно място“ е помещение, цех, стая, нахождение на машина, съоръжение или друго подобно териториално определено място в предприятието, където работникът или служителят по указание на работодателя полага труда си в изпълнение на задълженията по трудовото правоотношение…
Като се има предвид, че с този документ се изпълняват изисквания на КТ, в които изрично се казва, че се определят „работни места“, то моето мнение е, че трябва да се посочи по-конкретното мястото (в кой клон е).
Все пак, трябва да кажа, че до момента не сме имали сигнали за забележки от контролни органи, ако е само вписана длъжност без конкретики.
Начинът, по който е написано, обаче, може да бъде важен, ако получите решение на ТЕЛК с предписание за преместване.
Здравейте !
Имам следният казус.
Лице с решение на ТЕЛК с ТНР 100% и с чужда помощ.
диагнозата е катаракта на двете очи и се нуждае от оперативно лечение.
Може ли да продължи да работи, като „птицегледач“?
Работодателят е съгласен да го остави на работа и да му осигури всичко необходимо , но има ли право да има работник, който работи с чужда помощ?
Влиза в противоречие с нормативните изисквания?
Здравейте, госпожо Димитрова,
Здравният орган (в конкретния случай – ТЕЛК) дава предписание относно това дали лицето може или не може да работи на същата длъжност. Би трябвало да го има като запис в решението на ТЕЛК.
Ако има предписание, работодателят е длъжен да се съобрази с него. Ако пише, че може да продължи да работи на същата длъжност, съответно работодателят има задължението да приложи (ако е необходимо) мерки за облекчаване на работата в съответствие с противопоказанията и да го остави на същата длъжност.
Ако пише, че не може да работи, работодателят трябва да го премести на подходяща работа. В този случай, ако иска да го остави на същото работно място, работодателят може да обжалва или просто да подаде запитване до ТЕЛК с искане за становище дали при определени описани мерки за облекчаване на работата все пак лицето не може да остане на същата длъжност.
Има и трети вариант – да пише „Според квалификацията и възможностите си“ – това означава, че лицето може да бъде оставено на работа на същото работно място.
Ако няма никакво предписание (по принцип ТЕЛК е длъжен да го направи, но понякога „забравят“), то работодателят трябва да подаде запитване с искане за становище.
Ако желаете, свържете се с нас по имейл (d.ilieva@otgovori.info) или телефон 0889 319 568, за да уточним конкретния случай и да Ви помогнем.