Настоящата процедура съдържа указания и образци на формени документи за организацията и дейността на длъжностните лица по чл. 24 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, наричани "орган за безопасност и здраве при работа".
Нормативна база
- Закон за здравословни и безопасни условия на труд
- Наредба № 3 от 27.07.1998 г. за функциите и задачите на длъжностните лица и на специализираните служби в предприятията за организиране изпълнението на дейностите, свързани със защитата от професионалните рискове и превенция на тези рискове
Задължение на работодателя за назначаване/определяне на длъжностно лице по безопасност и здраве при работа
За организиране на изпълнението на дейности, свързани със защитата от професионалните рискове и превенция на тези рискове, работодателят в зависимост от обема на дейността, естеството на работата и характера на професионалния риск назначава или определя едно или повече длъжностни лица с подходящо образование и квалификация или създава специализирана служба.
Това изискване е поставено в чл. 24 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, а Наредба № 3 от 27 юли 1998 г. определя функциите и задачите на длъжностните лица и на специализираните служби в предприятията за организиране изпълнението на дейностите със защита от професионалните рискове и превенция на тези рискове.
В наредбата за тези лица се въвежда понятието "орган за безопасност и здраве при работа" (ОБЗР).
Т.е. понятията „длъжностно лице по чл. 24 от ЗЗБУТ“ и „орган по безопасност и здраве при работа“ на практика означават едно и също.
Често във фирмите можем да ги срещнем и като „отговорник по ЗБУТ“, „отговорник по безопасност на труда“, „експерт ЗБУТ“ и други, но това са все различни понятия, с които обозначаваме лицето, което има за задача да организира дейността по здравословни и безопасни условия на труд.
Важно е да се отбележи, че съгласно чл. 4. (1) на Наредба № 3 от 27 юли 1998 г.:
„Работодателят пряко ръководи и контролира дейността на органите за безопасност и здраве при работа, осигурява необходимата информация и условия за ефективното изпълнение на задачите им”
❓ Въпрос: Необходимо ли е ежегодно да се издава заповед за определяне на длъжностно лице по БЗР, ако не се е променило?
Отговор: Няма нормативни изисквания за преглед или ежегодно актуализиране на заповедта, ако няма промяна в определеното лице или в обхвата на възложените функции и задачи.
❓ Въпрос: Ако длъжностното лице е назначено на трудов договор, трябва ли да се издаде отделно и заповед за възлагане на функциите на ОБЗР за същото лице?
Отговор: В чл. 24. (1) от ЗЗБУТ е посочено, че работодателят назначава или определя едно или повече длъжностни лица. При положение, че лицето е назначено, няма нужда и да бъде определяно със заповед. От трудовия договор и неговата длъжностна характеристика се вижда изпълнението на задължението на работодателя.
Здравейте.Може ли по конкретно за предписанията към длъжностни лица.Обикновено използваме докладни записки,които обаче имат обратен ефект за длъжностното лице.
Здравейте, господин Рашев,
За всеки случай първо да уточним понятието „длъжностни лица“. Съгласно Кодекса на труда, това е „е работник или служител, на когото е възложено да упражнява ръководство на трудовия процес в предприятието, в неговите поделения и низови звена, както и работник или служител, който изпълнява работа на специалист във функционалните и обслужващите звена на предприятието.“
Поставянето на изискване към длъжностно лице е логично да дойде след извършване на контрол. В тази връзка малко по-горе в процедурата сме написали повече за начина на извършване на контрол, а в примерния протокол за извършен контрол има възможност да се чекне дали са установени нарушения или не са.
Точният текст при установяване на нарушение в примерния протокол е:
Бяха констатирани следните нарушения и пропуски по спазване на изисквания за здраве и безопасност при работа и предписания за отстраняването им:…….(следват редове за вписване на предписания).
Има и място за подпис на длъжностното лице, че се е запознало с документа.
На практика, в този случай дори не е необходимо да се пише докладна записка към работодателя, т.е. длъжностното лице няма да се почуства застрашено по някакъв начин от наказание – това е честа причина за отрицателна реакция. До докладна записка ще се стигне само, ако съответното длъжностно лице не изпълни дадените му от Вас предписания чрез протокол за проверка.
Друг вариант е използването на чек-лист с място за забележка, т.е. ако се установи някъде несъответствие на територията на съответното звено, се прави запис какво е необходимо да се направи и съответния ръководител се запознава с чек-листа.
При въведена система за управление на качеството и/или система за управление по стандарта OHSAS/ISO 45001 най-добрият начин е да се възползвате от възможностите на системата. В нея задължително има елементи, свързани с регистриране на инцидент (вкл.почти инцидент) и установяване на несъответствия- използвайте въведените бланки, които вероятно имате.
За съжаление трябва да кажа, че каквото и да използвате, ако няма подкрепа от ръководството, ако изрично не е казано/декларирано и потвърдено пред хората, че Вие сте човека, който задава изискванията по безопасност, трудно ще имате успех.