Съгласно наличните обявени данни един на всеки пет души има симптоми след четири седмици, а 1 на 10 има симптоми в продължение на 12 седмици или повече след преболедуване от COVID-19, а за някои симптомите може да продължат много месеци.
Често срещаните симптоми включват:
- отпадналост — умора, която не отминава с почивка;
- недостиг на въздух;
- болки в мускулите и ставите;
- болка в гръдния кош;
- кашлица;
- проблеми с психичното здраве, като тревожност и депресия;
- други симптоми включват главоболие, затруднено мислене и намиране на точните думи, проблеми със сърцето и кръвното налягане, загуба на обоняние, кожни обриви, проблеми с храносмилателната система, загуба на апетит и възпалено гърло.
Това налага да се обърне по-специално внимание на преболедувалите, поради което Европейската агенция по безопасност и здраве при работа е изготвила две ръководства, предназначени съответно за ръководители и за работници.
В ръководствата се обясняват понятията „остър COVID“ и „продължителен COVID“.
- "Остър COVID" се нарича, когато инфекцията продължава няколко дни, въпреки че обикновено трае от две до четири седмици.
- „Продължителен COVID“ е термин, който се използва, ако след четири седмици симптомите продължават и пречат да се извършват обичайни дейности.
Проучванията показват, че след остър COVID-19 един на всеки петима души може да има симптоми до пет седмици, а 1 на всеки 10 души — в продължение на 12 седмици или по-дълго.
Важно е да се знае, че преките ръководители оказват значително въздействие върху успешното връщане на работа; начина, по който действат и се държат може да повлияе на способността на завръщащия се работник да се върне и остане на работа.
Наръчниците са полезни и могат да бъдат използвани като добра практика за улесняване на завръщането на работа на дълго боледували работещи, независимо от заболяването!
В Наръчника за ръководители са разгледани петте стъпки, които е необходимо да следват ръководителите, за да помогнат на лице с продължителен Covid да се върне на работа:
- Стъпка 1: поддържане на връзка с работника, докато той отсъства от работа.
- Стъпка 2: подготовка за завръщането на работника.
- Стъпка 3: провеждане на разговор, свързан с връщането на работа.
- Стъпка 4: оказване на подкрепа в първите дни след завръщането на работа.
- Стъпка 5: оказване на продължаваща подкрепа и редовно преразглеждане на мерките.
Посочени са и примери за промени в работата, които могат да улеснят завръщащите се работници при управлението на тяхното здраве и работа.
В Наръчника за служители ще намерите съвети за периода на боледуването, неща, които да обсъдите с вашия ръководител, ако отсъствате по-продължително от работа и др.
Здравейте,
Благодаря Ви за поредната полезна информация! Линка към наръчника за работници не работи.
Поздрави,
Галя
Благодаря за информацията.
Вече е коригирано – линкът работи.