Във въпросника са обхванати изисквания само от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, тъй като контрол по изпълнение на изискванията на специализираните нормативни актове по тази тема се извършва от други институции.
В последната колона сме посочили представените от Инспекция по труда пояснения или добри практики към нормативното изискване.
№ | Въпрос | Добра практика и/или пояснение по прилагането на нормативното основание |
1 | Предприятието има ли разработен авариен план? Коментар: Не за всяко предприятие се изисква авариен план. Още за видовете "аварийни планове" вижте в следната статия: https://otgovori.info/vidove-avariini-planove/ Наредба № 7 от 23.09.1999 г. | Авариен план се разработва за обекти, представляващи строежи първа, втора и трета категория, определени в Закона за устройство на територията. Изготвеният авариен план включва: 1.максималните възможни последици за персонала, населението и околната среда от авария в обекта, определени въз основа на оценка на риска; 2. мерките за ограничаване и ликвидиране на последиците от авария в обекта; 3. мерките за защита на персонала; 4. разпределението на задълженията и отговорните структури и лица за изпълнение на предвидените мерки; 5. средствата и ресурсите, необходими за изпълнение на предвидените мерки; 6. времето за готовност за реагиране на структурите и лицата по т. 4; 7. реда за информиране на органите на изпълнителната власт при необходимост от въвеждане на плановете за защита при бедствие.При разработване на аварийния план следва да се предвидят и авариите, които могат да възникнат в съседни предприятия или съоръжения на други юридически лица. |