В това кратко ръководство, подготвено по проект SAFEQUAKE, ще намерите стегната информация за поведение преди, по време и след земетресение.
Ръководството е добре илюстрирано и страници от него могат да бъдат използвани за провеждане на инструктажи, за подготовката на брошури или постери.
Преди заметресение/при сеизмично спокоен период
- Информирайте се и инструктирайте семеството Ви относно мерки за правилно и безопасно поведение и самозащите при земетресение.
- Помислете и определете със семейството Ви общ сборен пункт за среща в случай, че сте се разделени при земетресението.
- Осигурете за Вас и семейството Ви достатъчно запаси от вода, храна, лекарства и други вещи за незабавна нужда с цел оцеляване през първите три дни след земетресението.
- Подгответе и съхранявайте на удобно и леснодостъпно място у дома, работното място, класната стая комплект за първа помощ при бедствия.
- Информирайте се и бъдете подготвени за прдоставяне на първа долекарска помощ.
- Извършете строително обследване на помещенията в дома или апартамента Ви и при необходимост се консултирайте се експерти с цел планиране и рпедприемане на необходимите ремонти и укрепителни дейности.
- Определете безопасните места в дома Ви/офиса/класната стая. Запознайте се с наличните Планове/схеми за евакуация.
- Избягвайте да поставяте чупливи, висящи или тежки предмети на високо. Прикрепете ги здраво към стената или ги смъкнете на безопасно място.
- Съхранявайте токсични и леснозапалими вещества и материаил в подходящи херметически затворени и оебзопасени за целта контейнери. Препоръчително е да бъдат разположеби на ниско и заключени в шкафове.
- При необходимост извършете ремонт на електрическата и газова инсталация.
- Информирайте се относно разпоолжението на електрическите табла и газови инсталации в дома/работното Ви място и как да ги изключите при необходимост.
- Избягвайте извършването на всякакви вътрешни структурни модификации, които биха могли да застрашат стабилността и устойчивостта на сградата и да допронесат за повишаване на нейната сеизмична уязвимост. Такива са: премахване на носещи елементи като стени, колони, изграждане на изкуствени вътрешни стълбища, ползван ена партерни етажи като магазини, кафебета, фитнес зали и т.н.. Поддържайте дома си в добро състояние и регулярно извършвайте необходимите ремонти и укрепителни дейности.
- Информирайте се и бъдете подготвени относно мерките за правилно и безопасно поведение при земетресение: участвайте в практически тренировки и занятия за подготовка при бедствия, основни мерки за самозащита и оказване на първа помощ, евакуация, превенция и рекация при пожари и т.н.
- Информирайте се отновно основните мерки и правила за безопасно поведение по време на земетресение.
- Препоръчително е да застраховате жилището си срещу бедствия.
По време на земетресение
Ако сте на закрито
- Бъдете предварително информирани и подготвени за предприемане на правилните мерки за безопасно поведение при възникване на земетресение. Опитайте се да запазите самообладание. Страхът и паниката са Вашите най-големи врагове в този случай.
- Не напускайтъе жилището/офиса/класната стая и изобщо сградата, в която се намирате непосредствено при усещане на първия труд. Имайте предвид, че вторичните трусове след първия трус са често явление и именно те са били причина за много нещастни случаи, наранявания и последващи разрушения на сгради.
- Заемете най-безопасното място в сградата под рамката на вратата, близо до вътрешната стена, колон, под стабилна маса или легло и закрийте с ръце лицето и главата си.
- Препоръчително е да занете и запомните точното разположение на противозедметръсните шайби във всяко помещение.
- Не използвайте стълбището.
- При стресови и извънредни ситуации някои от нас може да реагират под натиска на страха, паниката и общия хаос. Не хуквайте към асансьори, стълби, балкони и прозорци.
- Не използвайте асасьорите. В случай, че сте вътре в асансьора, опитайте се да се евакуаирате възможно най-бързо - натиснете бутона за спиране и/или се опитайте да стигнете най-близкия етаж.
- Застанете на разстояние от прозорци, стъклени витрини, железни рамки, външни врати и стени, камини, тежки и високи мебели.
- Застанете на разстояние от тежки висящи предмети (полилеи, лампи).
- Земетресенията могат да възникнат по всяко време на денонощието. В случай, че спите и внезапно у сетите тръда, опитайте да запазите самообладание и се придвижете до най-близкото безопасно място.
Ако сте на открито
- Опитайте се да запазите самообладание и самоконтрол. Не хуквайте напосоки.
- При възможност, застанете далече от високи сгради, далекопроводи, електрически стълбове, клони, електрически инсталации и трамвайни и тролейбусни мрежи.
- Можете да влезете в жилището си само след основен преглед на сградата и проверка, направена от компетентни органи.
- В случай, че се намирате в центъра на града (площ с концентрирано присъствие на жилищни и административни сгради, както и хора), при възможност се отдалечете от потенциално опасни сгради/падащи предмети. Падащите отломки и останки от полуразрушени сгради биха могли да застрашат Вашата безопасност.
Ако трусът Ви завари в обществения транспорт или зад волана
- Опитайте се да запазите самообладание.
- Ако сте в обществения транспорт (автобус, метро), останете по местата си, закрийте лицето и главата си изчакайте края на труса в превозното средство. Следвайте инструкциите на водача.
- Ако сте шофьор зад волана: спрете на открито безопасно място и изчакайте в автомобила. Избягвайте мостове и тунели. Избягвайте спирането в б лизост до или под сгради, дървета, електрически мрежи и окабелявания.
Ако сте затрупвани под развалини
- Опитайте се да запазите самообладание. Паниката може да влоши състоянието Ви.
- Не палете кибрит и не ползвайте запалка. Използвайте фенерче.
- Опитайте се да покриете устата у носа си с носна кърпичка или парцал.
- Опитайте се да сигнализирате за присъствието си на спасителните екипи - използвайте свирка, фенерче.
- Опитайте се да подадете сигнал чрез почувакен върху бетонна плоча, тръба или друг предмет в близост до Вас. Избягвайте виковете и крясъците. Запазете силите си.