Ръководство за осигуряване на безопасни стълбища и парапети

Механични опасности Ръководства
ЗАПАЗИ ЗА ПО-КЪСНО (4)

Нормативни изисквания

В нормативната база по здраве и безопасност са поставени общи изисквания, свързани с безопасността на стълбищата.

Например в Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване се казва, че

пътните маршрути, в т.ч. стълбища, стъпала, неподвижно закрепени стълби ... се определят така, че да осигуряват сигурността на съоръженията и безопасността на пешеходци и работещи в близост до тези пътни маршрути.

Сред изискванията се отбелязва и това за обезопасяване с парапети:

Слизането и изкачването на работещи по наклони, по-големи от 20°, се извършва по стълби, обезопасени с парапети (Чл. 215б)

Изисквания за поставяне на парапети има и в Наредба 2/2004 за минималните изисквания за ЗБУТ при строителни и монтажни работи:

  • за обезопасяване на отвори в строителни и конструктивни елементи (стени, етажни плочи, покриви и др.);
  • на площадките на скелето, до които излиза стълбата за изкачване и слизане
  • за обезопасяване на работната площадка за плочи и за външни стени и др.

За съжаление, обаче, по-конкретни изисквания като кога е задължително да се постави парапет, каква е минималната височина на парапета и какви са неговите задължителни елементи, в нормативната база няма да намерим.

Това, че няма конкретно изискване, не означава, че лошото решение не се наказва!

Новата рамка на здраве и безопасност при работа е свързана именно с този съществен елемент - поставя се общо изискване за осигуряване на безопасност като се оставя в ръцете на работодателя да прецени как точно да го направи.

Как тогава да бъдем сигурни, че сме осигурили безопасни стълбища и  площадки на височина? 

На помощ идват стандартите и добрите практики.

Стандартите по своята същност не са задължителни, когато няма препратка към тях в нормативен документ. Използвайки информацията от тях, обаче, ние  можем да докажем, че сме предприели адекватни мерки за обезопасяне.

В това ръководство ще разгледаме какви са изискванията на приложимия стандарт и добрите практики за осигуряване на безопасни стълбища и подходящи парапети.

Стандартът БДС EN ISO 14122-3 Безопасност на машини. Стационарни средства за достъп до машините. Част 3: Стълбища, стълби със стъпала и парапети се прилага при осъществяване на достъп до машини и до части от сгради, където са инсталирани машини, например, ако достъпът е свързан с извършване на ремонт.

Важното, което посочва още стандартът е, че когато няма национални изисквания, той може да се използва за средства за достъп, които са извън неговия обхват.

 

Бележка: Национални изисквания има само за метални стълби за достъп - в Норми за проектиране на производствени сгради за промишлени предприятия. Там, обаче, са поставени изисквания към стъпалата - широчина на рамото, широчина (дълбочина) и височина на стъпалото.

Например, в приложение 2 на нормите в посочено, че широчината на рамото на метални стълби към машини и съоръжения трябва да е най-малко 0.6 м. Височината трябва да е от 0.19 до 0.245 м. и няма конкретни изисквания за широчината (дълбочината).

Също така, в тях се прави препратка към българският стандарт БДС 9869:1972 Площадки и стълби на машини и съоръжения. Изисквания по техника на безопасността, който е отменен и заменен с БДС EN ISO 14122-3.

Още са изискванията в нормите можете да видите тук.

 

Изисквания към размери на стъпала

Ето какви са изискванията на стандарта БДС EN ISO 14122-3 по отношение на размерите на стъпалата:

Елементи на стълбището

Хоризонтална дистанция между челните елементи на две съседни стъпала gМежду 210 и 310 mm
Съотношение между хоризонталното разстояние g и вертикалното h600 ≤ g + 2h ≤ 660
Припокриванеr ≥ 10 mm
Височина на стъпалотоЕднаква за цялото стълбище. По изключение - по-ниско стъпало с до 15%, но само за първото
Височина за главатаe ≥ 2300 mm
Ширина на стъпалотоw ≥ 600 mm

Освен ако няма изключителни обстоятелства, чистата ширина на стълбището трябва да бъде най-малко 600 mm, но за предпочитане e 800 mm.

Когато стълбището обикновено подлежи на преминаване или преминаване на няколко лица едновременно ширината се увеличава до 1000 mm.

Височина на изкачванеH ≤ 3000 mm
Дълбочина на стъпалото t сумата от хоризонтална дистанция между челните елементи на две съседни стъпала g и  припокриването r, т.е. минимум 220 mm и максимум 320 mm.

Можете да експериментирате с този калкулатор, за да изчислите броя на стъпалата и тяхната дълбочина при подходящ наклон.

Парапети

Парапетите са средство за защита от падане, което се поставя на стълбища, работни платформи и пътища за придвижване. Те могат да бъдат два вида:

  • със средна релса (среден парапет)
  • с вертикални подпори

Видове парапети и техните елементи

Парапетът може да е последната надежда за спиране на започнало падане, както и използването му може да намали бързането. Ето какво е необходимо да осигурите:

☑ Проверете дали парапетите са на подходяща височина и имат визуален контраст, така че да са очевидни за потребителите.

☑ Проверете дали парапетът(ите) позволяват здрав захват.

☑ Уверете се, че външните перила са лесни за използване и направени от материал, който е не е студен (неприятен) на допир.

☑ Осигурете редовно почистване на парапетите (особено на места, които се използват по-рядко като мазета).

Изисквания към размери на парапети на стълбища

Съгласно стандарта БДС EN ISO 14122-3 всяко стълбище трябва да има поне един парапет.

Когато ширината на стълбището е по-голяма или равна на 1200 mm, е необходимо да се монтират два парапета.

Височина на парапетаМежду 900 mm и 1 000 mm при изкачване/слизане

≥ 1100 mm на площадките

Диаметър на перилотоМежду 25 мм до 50 мм
Забележка: Специфично изискване към парапетите има в Правилника по безопасността на труда при производството на цимент:

ДР, § 4. “Парапет“ е предпазно съоръжение на всякакъв вид стълби, площадки, балкони, скелета, платформи, люлки и преходни мостчета, криещи опасност от падане от височина. Парапетът е с височина, не по-малка от 1,0 m, издържа хоризонтална или вертикална сила, не по-малка от 400 N/m, обезопасен е с 0,15 m бордова дъска, има гладка ръкохватка и междинни хоризонтални връзки между вертикалите.

 

Изисквания към парапети на места с опасност от падане от височина

Когато височината на възможното падане надвишава 500 mm, трябва да се монтира предпазен парапет.

Защитен парапет се осигурява и когато пролуката между платформа и конструкцията на машина или стена е по-голяма от 200 mm или ако защитата на конструкцията не е еквивалентна на предпазния парапет.

Ако разстоянието е по-малко от 200 mm, но по-голямо от 30 mm, трябва да бъде осигурена бордова дъска.

Съгласно стандарта минималната височина на парапета трябва да бъде 1100 mm.
Минимална височина≥ 1100 mm
Разстояние между перилото (за хващане) и средната релса≤ 500 mm
Разстояние между бордовата дъска и средната релса≤ 500 mm
Височина на бордовата дъска≥ 100 mm
Максимално разстояние на  бордовата дъска от нивото на движение≤ 10 mm
Разстояние между вертикалните подпори  при парапет тип б)≤ 180 mm

Парапетът включва най-малко една междинна релса или друга еквивалентна защита. Разстоянието между перилото (за хващане) и средния парапет, както и между бордовата дъска и средния парапет не трябва да надвишава 500 mm.

Когато се използват вертикални подпори вместо среден парапет, разстоянието между тях не трябва да надвишава 180 mm.

Мерки за намаляване на риска от злополуки по стълбища

Правила и политики

Оперативните контроли като правила и политики, свързани с използването на стълбища и стълби могат да включват забрана на опасни дейности като бързане, държане на ръце в джобове, използване на ръчни устройства или телефони, четене, носене предмети, особено отворени течности и съхраняване на предмети на стъпала.

Добрите практики могат да включват показване на местоположението на асансьорите, препоръка надолу да се използва асансьр (по-безопасно е от слизането) и използване на парапети, когато е необходимо.

Знаци, подходящи за обезопасяване на стълбища

Оперативните контроли са най-простата форма на контрол и могат да бъдат специфични за отделни места. За да се постигне максимална ефективност, тези контроли трябва да бъдат разработени след консултация с персонала и ясно да бъдат съобщени на всички.

Контроли, свързани с околната среда

Мерки за осигуряване на безопасност на стълбища свързани с околната среда

Контролът на околната среда е свързан с видимостта на стъпалата.

  • Подходящото осветление е от съществено значение на стълбите и стъпалата. Локално осветление може да се осигури и на парапета, ако е необходимо.
  • Плакатите, знаците и таблата за съобщения могат да разсейват и не трябва да се поставят на или около стълби или стъпала. Не е добра идея на стената по протежение на стълбището да има интересни материали (снимки и др.), които привличат вниманието, защото обикновено човек не спора за да ги види, а продължава да се движи, като вниманието и погледът му са отвлечени настрани.
  • Знаците за безопасност могат да подсилят политиките около стълби и стъпала, например, без бързане или не мобилни устройства.
  • Контрастните материали на ръба на стъпалото/върхът и парапета могат да осигурят много ефективен визуален предпазен спусък. Контрастните материали са за светлина или тъмнина, а не за цвят. Цветовете, които изглеждат различно, всъщност могат да имат малък контраст. Черно-бялото изображение може да предостави полезна индикация за визуалния контраст. Контрастните материали трябва да са точно на ръба на стъпалото.

Вижте тези две снимки - на първата няма контраст (да, това е стълбище!), а на втората има, но неправилно поставен (има го и на място, на което няма стъпало). И в двата случая това са условия за възникване на инцидент:

Примери за опасни стълбища

Мерки, свързани с осигуряване на безопасни стъпала

Знаци за опасни стъпала

В информационния лист "Watch Your Step" на Health and Safety Authority се разглеждат четири вида опасни стъпала:

Хлъзгави стъпала - няма достатъчно сцепление, особено на ръба на стъпалото.

Мерките за намаляване на риска са:

  • Осигурете, че повърхността на стъпалото, особено краят на стъпалото има адекватна устойчивост на приплъзване. Материалът, осигуряващ устойчивост на приплъзване трябва да осигури устойчивост на приплъзване по посока на движението.
  • Идентифицирайте и контролирайте потенциалните източници на разливи или замърсяване.
  • Включете в мониторинга стъпалата и материалите, осигуряващи устойчивост срещу приплъзване и осигурете подмяна/ремонт на стъпалата и материалите, осигуряващи устойчивост срещу приплъзване при необходимост.

Изненадващи стъпала - когато не са ясно видими или очаквани. Може да са в долната част на стълбище или едно неочаквано стъпало.

За намаляване на риска направете следното:

  • Където е възможно, премахнете всяка ненужна промяна в нивото.
  • Използвайте райета (червено-бяло или жълто-черно) за ръбовете на стъпалата или за единични стъпала.
  • Помислете за използването на знаците „Внимание, стъпало".

Къси стъпала - когато дълбочината на стъпалото е по-малка. Вижте по-горе изискванията на стандарта за дълбочина на стъпалото.

Късото стъпало не осигурява достатъчна опора за върха на крака, с което се увеличава риска при слизане. Това трудно може да се ремонтира, затова е много важно още в процеса на проектиране, включително на метални стационарни стълби за достъп, да се осигури достатъчна дълбочина на стъпалото.

Достатъчна дълбочина на стъпалото

Когато вече нищо друго не може да се направи, то остават оперативните контроли (правила, инструкции), контрол на околната среда и поддръжка на парапетите. Би могло да се постави предупреждаващ знак (вижте по-горе картинката за "short steps")

Неравномерни стъпала - когато някое или някои от стъпалата за по-къси или по-дълги (по-ниски или по-високи) от останалите.

  • Ако е възможно опитайте да коригирате.
  • Използвайте райета (черно-бели или жълто-черни) и противоплъзгащи материали за неравномерните стълби.
  • Ако не могат да бъдат по поправени, то не забравяйте оперативните контроли, контролът на околната среда и поддръжката на парапетите.

Как да направим бърза проверка за неравномерни стъпала?

Визуално - застанете в горната част на стълбището/стълбите. Леко приклекнете и погледнете дали краищата на всички стъпала се подреждат в една линия. Ако не са в една линия, вероятно има неравномерни стъпала. Може да направите следващата проверка с лист хартия.

Проверка за опасни стъпала

Вземете лист хартия и на първото стъпало маркирайте височината и дълбочината на стъпалото. Проверете останалите стъпала с шаблона, който направихте.

Проверка за опасни стъпала

🔗 Вижте още и Чек-листа за опасни места “Подхлъзване и спъване”, в който има и част "Стълбища".

За да видиш пълния текст, трябва да влезеш или да се абонираш.

При нас ще намериш:
Над 130 образци на фирмени документи
Над 500 инструкции за безопасна работа
Над 80 процедури и ръководства за прилагане на нормативни изисквания
Обяснение на промени в нормативните изисквания, съвети и указания до 3 дни от обнародване
Искаш да се учиш? Всеки годишен абонат получава три безплатни обучения по ЗБУТ с издаване на удостоверение.
Присъедини се към над 700 колеги, които си помагат и спестяват време с нашите ресурси.

Вашият коментар

Don`t copy text!