Тръбите са лесен и икономичен начин за придвижване на течности навсякъде, където трябва да отидат. В повечето случаи обаче е невъзможно да се знае съдържанието на тръбата (или опасностите, които те представляват) от външния й вид.
За да функционира съоръжението ефективно и безопасно, той се нуждае от бърз и надежден начин, по който работниците да идентифицират съдържанието на тръбите и потенциалните опасности.
Какви са предимствата на маркираните и цветово кодирани тръби?
- Запазване на човешки животи - немаркираните тръби и вентили могат да застрашат служителите, изпълнителите и аварийните екипи.
- Намаляване на разходите - Добре идентифицираните тръби могат да помогнат за избягване на скъпи грешки
- Увеличаване на производителността - добре идентифицираните тръби незабавно информират служителите кога и къде е необходимо да се действа.
- Увеличаване на ефективността - идентифицираните тръби повишават ефективността на екипите за поддръжка и външните изпълнители
- Увеличаване на съответствието с изискванията - идентифицираните тръби увеличават скоростта на разпознаване на съдържанието на тръбите и спазването на националните или фирмените стандарти.
Видове означения
Означенията на тръбопроводите могат да бъдат:
- оцветяване - по групи протичащи вещества
- сигнални пръстени - за означаване на най-важните свойства
- маркировъчни табели и надписи за точно означаване на протичащото вещество, неговите параметри и посоката на движение
- предупредителни знаци - за означаване на основните видове опасности.
Тези означения могат да бъдат прилагани в различни комбинации.
Какво казва нормативната база
Минимални изисквания за маркировка
Минималните изискванията за обозначаване на тръбопроводи са посочени в Приложение № 3 на Наредба № РД-07/8 от 20 декември 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.
Съгласно тази наредба видимите тръби, съдържащи или транспортиращи опасни вещества и смеси, се обозначават със съответните пиктограми за опасност съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008.