Тази инструкция за безопасна работа ни бе любезно предоставена от Красимир Игнатов. |
Инструкция за безопасна работа с хладилник
I. Общи положения.
1. Настоящата инструкция се издава на основание чл. 4, ал. 3, т. 10 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, за осигуряване на безопасна работа при използване на хладилник.
2. Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции.
3. Неразделна част от настоящата инструкция е ръководството на производителя за ползване, поддържане и безопасна работа на хладилника.
II. Свързване към електрическата мрежа.
1. Поставете хладилника на равен и твърд под, след което го нивелирайте.
2. Хладилника да се включва в електрическата мрежа само към инсталиран контакт снабден със защитни заземителни контактни пластини (тип “Шуко”). Контактът трябва да може да издържи максималния товар на електрическия уред, указан на табелката с технически данни.
3. Хладилника да се включва само в електрическа мрежа с напрежение, отговарящо на напрежението посочено на табелката на електрическия уред.
4. Преди включването на хладилника в електрическата мрежа да се огледат за неизправности: контакта, щепсела, захранващия кабел.
5. Забранява се работа с наранен или оголен захранващ кабел и нагорял или със счупен корпус щепсел.
6. Преди включване на хладилника в електрическата мрежа, уреда да се оглежда за неизправности, които могат да нарушат правилното му действие и безопасност.
7. След като хладилника е монтиран, захранващият кабел и електрическият контакт трябва да са леснодостъпни.
8. Захранващият кабел не трябва да се прегъва и трябва да се проверява редовно!
III. Указания за безопасна работа
1. Работата с хладилника да се извършва по указанията на производителя дадени в ръководството за експлоатация, поддържане и безопасна работа.
2. Забранява се съхраняването в хладилника на експлозивни субстанции като аерозолни контейнери със запалими вещества.
3. Отварянето и затварянето на вратата да става внимателно без блъскане.
4. При преместване на уреда същият внимателно да се вдига, а не да се дърпа или бута.
5. Предпазвайте от препятствия вентилационните отвори в корпуса на уреда или във вградената структура.
6. Преди извършването на каквито и да било технически прегледи, почистване и ремонти, уреда трябва да се изключи от електрическата мрежа.
7. При почистване на хладилника да се използва мека кърпа напоена с вода или разтвор от сапунена вода за почистване на всички повърхности, без използване на почистващи препарати, съдържщи абразивни вещества, киселини или разтворители. Вътрешната част на уреда може да се почиства с мека кърпа напоена хладка вода, към която може да се добави малко оцет.