Опитът показва, че ако се спазват законовите изисквания за управление на опасните медицински отпадъци, то те не представляват по-голяма опасност за здравето в сравнение с неопасните отпадъци, и обратно - неправилното им управление е в състояние да доведе до значимо повишаване на здравния риск за хората и околната среда.
Независимо, че нормативните изисквания, свързани с опасни медицински отпадъци, са част от законодателството по околна среда, то неправилното им управление е свързано с директен риск за работещите, поради което не бива мерките да се разглеждат едностранно.
Цялостната рамка за безопасно управение на отпадъците в Република България се поставя от Закона за управление на отпадъците.
Съгласно Наредба № 2 от 23 юли 2014 г. за класификация на отпадъците, отпадъците от лечебните и здравните заведения се класифицират в кодова група 18 01.
Разглеждайки по-подробно подгрупите, виждаме:
- остри предмети,
- опасни вещества,
- отпадъци с риск от инфекции.
Това са всеки опасности, които трябва да присъстват в оценката на риска, а една от мерките е правилното управление на отпадъците.
В това практическо ръководство на Националния център по обществено здраве и анализи ще намерите информация за основните дейности и етапи в процеса на третиране на медицинските отпадъци, примери за неправилни практики и подходящите мерки.
Ето и малка част от него:
Примери за неправилни практики по управление на отпадъците на територията на лечебни заведения
ПРИМЕР 1: Неправилно поставен съд за опасни медицински отпадъци
НЕПРАВИЛНО поставен съд за опасни медицински отпадъци в болнично фоайе (обща част на лечебно заведение), с цел изхвърляне на замърсен памук от пациенти на клинична лаборатория в съседство, след вземане на кръвна проба и напускане на лабораторията.
ПРАВИЛНО:
Всички съдове за опасни медицински отпадъци следва да се разполагат единствено при мястото на медицинската манипулация, под непосредствен надзор и боравене единствено от медицинските лица, образували отпадъка.
В настоящия пример, редно е пациентите да изчакват след венепункция и цялостната дейност на лабораторията да се организира по начин, при който съда за опасни медицински
отпадъци да е разположен и да се ползва вътре в клиничната лаборатория.
ПРИМЕР 2: Неправилно мокро почистване
НЕПРАВИЛНО мокро почистване на помещението за временно съхраняване на опасни медицински отпадъци. Разлив на отпадна вода от измиване на помещението извън него.
ПРАВИЛНО:
Цялото количество отпадна вода от измиване на помещението за временно съхраняване на опасни медицински отпадъци следва да постъпи
в подовия сифон, без да се разлива извън помещението и да влиза в
контакт с околната жизнена сред
ПРИМЕР 3: Неправилно пренасяне на съдове
НЕПРАВИЛНО пренасяне на съдовете с опасни медицински отпадъци на ръка. Отпадъците не са поставени във вторична опаковка при транспорта
ПРАВИЛНО:
Упълномощеният служител на лечебното заведение следва да предава опасните медицински отпадъци за транспортиране и третиране единствено в ЗАТВОРЕНИ ВТОРИЧНИ ОПАКОВКИ, които представляват стационарни и/или превозими съдове/контейнери, изработени от твърд непропусклив материал и отговарят на изискванията на Наредба
№40/2004г. за условията и реда за извършване на автомобилен превоз на опасни товари.