Нормативно основание: чл. 8 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа
Чл. 8. Физиологични режими на труд и почивка се разработват за конкретен вид труд в зависимост от вида на работата, тежестта и напрежението на труда, промените в работоспособността на работещите, състоянието на факторите на работната среда и трудовия процес и резултатите от оценката на риска за здравето на работещите съгласно изискванията на приложението.
В Приложение към чл. 8 "Общи изисквания за разработване на физиологични режими на труд и почивка по време на работа" са поставени конкретни изисквания каква е необходимо да се направи преди да се разработи физиологичния режим, а именно разработването на физиологични режими на труд и почивка (ФРТП) изисква:
- оценка на характера и тежестта на труда;
- оценка на състоянието на факторите на работната среда, трудовия процес и работното оборудване;
- характеристика на промените в работоспособността;
- оценка на риска за здравето и безопасността на работещите от неблагоприятни фактори на работната среда и трудовия процес.
Настоящият примерен физиологичен режим на труд и почивка включва режими за длъжностите автомонтьор, електромонтьтор и бояджия.
Напомняме, че физиологичните режими на труд и почивка се разработват, след като работодателят възложи това на службата по трудова медицина или на специалисти, работещи в областта на трудовата медицина, т.е. разработчикът би трябвало да е специалист по трудова медицина, а не инженер.