"Визия нула" (Vision Zero) е кампания, която беше стартирана в Сингапур от Международната асоциация за социална сигурност (ISSA) по време на Световния конгрес за безопасност и здраве при работа.
ISSA развива идеята чрез промотирането на „Седем златни правила за нула злополуки и здравословни условия на труд“.
В разработеното ръководство за работодатели и мениджъри ISSA разработва практически инструмент за управление и изграждане на стабилна култура на безопасност и здраве.
Всяко златно правило в ръководството е представено с основни принципи, а в допълнениеима е подготвени чек лист за самооценка.
Чрез тези чек листове можете бързо да прецените кои от седемте златни правила се изпълняват в предприятието и къде имате възможност за подобрение.
Идея! Тези чек-листове могат се използват за оценка на рисковете и възможностите при въвеждане и функциониране на система по стандарта ISO 45001.
7 златни правила на "Визия Нула"
- Поемете лидерството – демонстрирайте отдаденост.
- Идентифицирайте опасностите – контролирайте рисковете.
- Дефинирайте целите – разработете програми.
- Гарантирайте, че системата за безопасност и здраве е добре организирана.
- Осигурете безопасност и здраве при работа с машини, оборудване и на отделните работни места.
- Подобрете квалификациите – развийте компетентност.
- Инвестирайте в хората – мотивирайте чрез участие.
Как се работи с чек-листовете
Във всеки чек лист има основни твърдения към дадено правило, в рамките на които има индивидуални твърдения, които оценяваме по тристепенна скала:
ЗЕЛЕНО: Напълно изпълнено
ЖЪЛТО: Възможно е подобрение
ЧЕРВЕНО: Необходимо е действие
След индивидуалната оценка, можем да оценим като цяло основното твърдение. За съжаление, цялостната класация за основно твърдение се определя отново субективно, а не е даден алгоритъм как да достигнем до нея, ако в индивуалните твърдения има различни оценки.
Нашият инструмент
Въз основа на чек-листовете по 7-те златни правила, ние подготвихме файл в Excel, като преведохме и адаптирахме твърденията спрямо изискванията и терминологията на българското законодателство и стандарта ISO 45001.
Чек-листовете могат да се използват както като метод за оценка на рисковете и възможностите за функционирането на системата със стандарт ISO 45001, така и като източник на добри практики за подобряване на управлението на ЗБР и културата на безопасност в предприятието.