В-01-11-01 Правилник по безопасността на труда за кожарската промишленост

Нормативна база
ЗАПАЗИ ЗА ПО-КЪСНО (0)

Настоящият Правилник по безопасността на труда за кожарската промишленост е разработен от Научноизследователския институт по кожаро-кожухарска и обувна промишленост гр. Габрово.

Същият е съгласуван с Министерството на народното здра- ве-писмо № Ш-5175/ 30. XI. 1968 г. с Централния комитет на профсъюза на работниците от леката и хранителна промишле- ност-писмо № 1266 от 4. Ш. 1969 г.; с Министерството на вътрешните работи-управление „Противопожарна охрана“ — писмо № ПО-170 от 4. III. 1971 год.

Съгласуван е с Министерството на труда и социалните грижи — Инспекцията за надзор по безопасността на труда с писмо № У1-3961 от 27. V 1971 год

А. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

1. Настоящият правилник се издава на основание чл. 4, ал. IV от Кодекса на труда и на Инструкцията за реда и начина на изработване и утвърждаване на държавни и ведомствени пра вилници и норми по безопасността на труда.
2. Правилникът е задължителен за персонала на всички предприятия от кожарската промишленост в системата на ДСО „Пирин“ към Министерството на Леката промишленост и за всички предприятия с подобна дейност независимо от ведомствената им подчиненост.
3. Освен изискваният на настоящия правилник в предприятията за кожарска промишленост задължително да се спазват и изискванията на всички действуващи държавни и ведомствени правилници и норми по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана.
4. При строителство на нови, реконструкция и разширение на съществуващи предприятия за кожарската промишленост задължително да се спазва настоящия правилник и Наредбата за осигуряване на безопасни и хигиенни условия на труд, одобрена с 187-то разпореждане на Министерския съвет от 9 май 1968 г.
5. Ако при влизането в сила на настоящия правилник в съществуващите предприятия има отклонения от изискванията на правилника, които не представляват опасност за живота и здравето на хората и за отстраняването им са необходими го- лями капиталовложения, те се отстраняват в срокове съгласувани между министерството или ведомството и съответните държавни и профсъюзни органи.
Когато отклоненията от изискванията представляват опасност за живота и здравето на хората, мероприятията се изпълняват независимо от размера на капиталовложенията.
6. Забранено е приемането на работа на работници, ИТР и служители, ако не са спазени следните условия:
а) не са преминали предварителен медицински преглед или имат противопоказания спрямо условията на работа;
б) лица ненавършили 18 години:
в) майки — кърмачки или бременни жени за периода на бременност и кърмене;
г) необучени по безопасността, хигиената на труда и про- тивопожарната охрана;
д) употребили алкохол или внасящи такъв в предприятията за преработка на кожи.
7. Не се допускат на работа жени във водно-варните и дъл- билни отделения.
8. На работниците, ИТР и служителите работещи в кожарските предприятия да се правят периодични профилактични гфегледи по график установен от здравните органи.
9. Всяко длъжностно лице с кожно възпаление, и нараняване да се изпраща на преглед и лечение. Заболялите от антракс да се лекуват задължително в болница.
10. Всички инжинерно-технически работници, ИТР, които работят в предприятията на кожарската промишленост, трябва да се запознават с разпоредбите на настоящия правилник, да се ръководят от него строго да го спазват и да изискват същото от своите подчинени.
11. Ръководството на предприятието е длъжно;
а) да разработва, напечатва и разпространява всред работниците от всяка професия, специалност или вид работа, местни инструкции по безопасността, хигиената на труда и противо- пожарната охрана. Пълният текст на инструкциите да се поставя и на подходящи и достъпни за целта места;
б) да инструктира и обучава работниците и ИТР по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана съгласно изискванията на Наредбата за инструктажа и обучението на работниците и служителите по безопасността, хигиената на труда и противопожарната охрана—Д. В. бр. 59 от 28 .VII. 1970 г.
в) да не допуска на работа необучени или неинетруктирани лица от други работни места или звена, както и да не възлага работа не по специалността иа подчинените му работници и други длъжностни лица;
г) да поставя на видни и достъпни опасни места в производствените и спомагателни помещения ясно формулирани и четливи надписи, указатели и знаци за внимание, или забрана и да монтира светлинна или звукова сигнализация;
д) всекидневно да следи и осигурява спазването на безопасните начини на работа, инструкциите и правилата за противопожарната охрана, използуването на специалното работно облекло според предназначението му и употребата на лични предпазни средства;
е) да осигурява и следи пускането на машините, съоръженията и агрегатите да става само от компетентни квалифицирани и правоспособни лица;
ж) да осигурява средства за цялостно и навременно изпълнение на всички санитарно-битови мероприятия, коитс^имат за цел да подобрят условията на труда и да предотвратяват злополуките и заболяванията.
з) при внедряване на нови технологии, производства, машини и съоръжения с вредни вещества, да осигурява обучаването на обслужващия персонал за безопасна работа със същите.
12. При внедряване на нови технологии ръководствата на предприятията да разработват в технологичните инструкции и раздел по безопасността, хигиената на труда и противопожар- ната охрана.

За да видиш пълния текст, трябва да влезеш или да се абонираш.

При нас ще намериш:
Над 130 образци на фирмени документи
Над 500 инструкции за безопасна работа
Над 80 процедури и ръководства за прилагане на нормативни изисквания
Обяснение на промени в нормативните изисквания, съвети и указания до 3 дни от обнародване
Искаш да се учиш? Всеки годишен абонат получава три безплатни обучения по ЗБУТ с издаване на удостоверение.
Присъедини се към над 700 колеги, които си помагат и спестяват време с нашите ресурси.
Don`t copy text!