Инструкция за безопасна експлоатация на автоклав стерилизатор
1. Експлоатацията да се извършва от лица, навършили 18 год. възраст, физически и психически здрави, преминали през производствено обучение и проверка на знанията от квалификационна комисия и да са преминали инструктаж по безопасно обслужване на съдове работещи под налягане.
2. Топлинният режим по време на стерилизацията в автоклава се свежда до следното:
2.1 Подгряване – покачване на температурата на водата в автоклава, посредством включване на електрическите нагреватели (подаване на пара) за определено време, до достигане на желаната температура на стерилизация, като до температура 95o C крана за обезвъздушаване се държи отворен, прави се задържане при тази температура за няколко минути, затваря се крана и продължава покачването на температурата.
2.2 Същинска стерилизация – задържане за определено време при необходимото налягане и температура на стерилизация.
Регулирането на необходимото налягане се осъществява посредством обезвъздушителния кран и крана към инсталацията за подаване на сгъстен въздух, в зависимост от това дали налягането трябва да се понижи или повиши, а отчитането му се осъществява по монтирания за целта манометър.
2.3. Охлаждане – понижаване на температурата до 30-35 гр.Ц., чрез подаване на охлаждаща вода от водопроводната инсталация, като в началото се подава по-малко вода и постепенно се увеличава подаването й. Следи се поддържането на съответното налягане при охлаждането, чрез регулиране на източващия кран и крана за подаване на охлаждащата вода.
3. Режимите на стерилизация са в зависимост от стерилизираните продукти, и се регламентират от действащите в консервната промишленост стандарти.
4. Преди започване на работа, се прави външен оглед на контролно-измервателната апаратура за счупвания и видими повреди, като при наличие на такива, не се започва работа, до отстраняване на неизправностите.
5. Основно задължение на обслужващия персонал е поддържането в изправност на манометрите, термометрите, предпазния клапан и всички кранове, монтирани на автоклава.
6. Забранява се извършването на каквито и да било регулировъчни работи по предпазния клапан,след регулирането и проверката му от оправомощените лица.
7. При съмнение в показанията на манометрите и термометрите, същите следва веднага да се проверят и ако е необходимо да бъдат отремонтирани или подменени.
8. Периодически да се извършва проверка за изправността на предпазния клапан, посредством подаване на вода и повишаване на налягането в автоклава до необходимото ниво за задействането му.
9. По време на работа с автоклава абсолютно се забранява:
9.1. Чукане по корпуса му;
9.2. Извършване на ремонтни работи от всякакъв характер.
10. Съдът се спира от експлоатация в следните случаи:
10.1. При неизправност на резбовите съединения и непълно количество на скрепителните елементи на фланцовите връзки;
10.2. Когато в основните елементи на съда бъдат открити пукнатини, подутини и дефекти по заваръчните шевове, разкъсване на уплътненията и поява на течове в разглобяемите съединения;
10.3. При неизправност на манометрите и невъзможност да се определи налягането в съда;
10.4. Когато налягането се повиши над разрешеното (300 кРа), независимо от това, че са спазени всички изисквания на инструкцията за експлоатация;
10.5. При неизправност на предпазния клапан и защитните блокировки.
11. При спиране експлоатацията на съда за по-продължително време, същия да се почисти и да се вземат мерки за предпазването му от корозия.
iskam da popitam kade mojem da izpratim rabotnik za oby4enie za avtoklavis v konservnata promisslennost